Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of healthy living behaviors in nursing in surgical clinics
- Tez No: 488729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA HÜLYA ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul İli Fatih Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği' ne bağlı Eğitim Araştırma Hastaneleri cerrahi kliniklerinde çalışan 318 hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçimine gidilmeden çalışmaya katılmayı kabul eden 293 cerrahi hemşiresi araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II”ile Mart 2017-Mayıs 2017 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Araştırmada parametrik olmayan analiz yöntemleri kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney - U testi, ikiden fazla bağımsız grup arasındaki verilerin karşılaştırılmasında Kruskall Whallis testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan cerrahi hemşirelerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği puan ortalaması 119.96±17.21 olarak bulunmuş, alt grupları arasında en yüksek puan ortalaması manevi gelişim 24.29±3.83 ve en düşük puan ortalaması fiziksel aktivite 15.35±4.90 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been made as a descriptive study with the aim of determining the healthy lifestyle behaviors of nurses working in surgical clinics. The research population has been consisted of 318 nurses working in the surgery clinics of the Ministry of Health Public Hospitals Institution Training and Research Hospitals affiliated to the General Secretariat of Istanbul Fatih Public Hospitals Association. 293 surgical nurses who agreed to participate in the study without taking the sample selection were included in the study. Datas of the study were collected between March 2017 and May 2017 with“Personal Information Form”and“Healthy Life Style Behavior Scale-II”. Number percentage, mean, standard deviation have been used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. Non-parametric analysis methods have been used in the research. The Mann Whitney - U test has been used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and the Kruskall Whallis test has been used to compare data between two independent groups. The findings have been evaluated at the 95% confidence interval and at the 5% significance level. The mean score of healthy lifestyle behaviors of the surgical nurses participating in the study has been found as 119.96 ± 17.21. The highest score average among the subgroups has been determined as spiritual development 24.29 ± 3.83 and the lowest score average physical activity was determined as 15.35 ± 4.90. Physical activity with variables such as age, marital status, education level, having children, years of work, BMI, smoking, weekly study period, presence of chronic disease, health check, health perception, physical activity, healthy nutrition; There was a significant difference between the variables such as BMI, number of patients given daily care, presence of chronic illness, health perception, physical activity, healthy nutrition, stress management, good communication skills and spiritual development.