Sporcuların uyku kaliteleri ile beslenme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the sleep quality of the athletes and their nutritional status
- Tez No: 488746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma sporcuların uyku kaliteleri ile beslenme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ondokuzmayıs Üniversitesi Spor Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören sporculardan araştırmaya dâhil olan 332 sporcu üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formu yardımıyla toplanmıştır. Anket formunda bireylere sosyodemografik özellikleri, kendilerinde tanısı konmuş hastalık bulunma durumu, beslenme alışkanlıkları, ilaç veya besin takviyesi kullanma durumları, kilo, boy değerleri ve uyku kalite durumlarını tespit etmeye yönelik sorular sorulmuştur. Beslenme durumları Besin Tüketim Sıklığı Formu ile uyku kalite durumları Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi kullanılarak belirlenmiştir. Sporcuların yaş ortalaması 21 olup 21sporcu 18 yaşında, 293 sporcu 19-25 yaş aralığında, 18 sporcu 26 yaşındadır. Sporcuların BKI ortalamaları 22 kg/m2' dir. Pittsburgh Uyku Kalitesi indeksine göre sporcuların %46,4(n=154)' ünün uyku kalitesi iyi, %53,6(n=178)' sının uyku kalitesi kötü olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between the sleep quality of the athletes and their nutritional status. The research was carried out on 332 athletes involved in research from sportsmen at the Faculty of Sports Sciences of Ondokuzmayıs University. Survey data were collected with the help of questionnaire. In the questionnaire, questions were asked about the sociodemographic characteristics of the individuals, the presence of illnesses, nutritional habits, drug or nutritional supplement use, weight, height and sleep quality status. Nutritional status The Nutritional Status Report and the Nutritional Record and the sleep quality status were determined using the Pittsburgh Sleep Quality Index. The average age of the athletes is 21, 21 of them are 18 years old, 293 athletes are in the age range of 19-25, 18 athletes are 26 years old. The averages of the athletes' BMI are 22 kg / m2. According to the Pittsburgh Sleep Quality Index, 46.4% (154) of the athletes had a good sleep quality, and 53.6% (178) had a poor sleep quality. There was no significant relationship between daily energy, macro and micro nutrient intake and sleep quality of the athletes (p> 0,05).