Polikistik over sendromu tanısı alan ve sağlıklı kadınların antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, yaşam ve uyku kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of anthropometric measurements, nutritional habits, quality of life and sleep of women diagnosed with polycystic ovarian
  1. Tez No: 914370
  2. Yazar: GÖRKEM DİDEM YURTALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAL BARDAK PERÇİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Mayıs 2022 ile Eylül 2022 tarihleri arasında Türkiye Kuzey Marmara Bölgesinde yaşayan, hekim tarafından Polikistik Over Sendromu (PKOS) tanısı almış 88 kadın ve tanı almayan 88 sağlıklı kadının yaşam ve uyku kalitesi, bilgi ve beslenme düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği ile kişisel bilgiler, beslenme alışkanlıkları ve PKOS durumu ile ilgili soruların yer aldığı anket formu uygulanmıştır. Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeks Ölçeği ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) anket formu da uygulanmıştır. Antropometrik ölçümleri TANITA RD-545 kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between May 2022 and September 2022 with 88 female individuals living in the Northern Marmara Region of Turkey, who were diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) by a physician, and 88 healthy female individuals who were not diagnosed with the disease. A questionnaire form, which is a questionnaire containing questions about personal information, eating habits and PCOS status, was applied to the participants by faceto-face interview technique. Pittsburgh Sleep Quality Index Scale and Quality of Life Scale (SF-36) questionnaire were also applied. Anthropometric measurements of the individuals were made using TANITA RD-545 and recorded.