Adölesan eskrim sporcularında sağlıklı beslenme tutumu ile uyku kalitesinin spor performansına etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 836983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE OKBURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; adölesan eskrim sporcularının sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ve uyku kalitelerinin spor performansları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, Mersin İl'inde aktif olarak sporcu olan adölesan eskrim sporcuları ile yürütülmüştür. Araştırmaya 12-18 yaş aralığında 24 kadın ve 26 erkek olmak üzere toplam 50 eskrim sporcusu dahil edilmiştir. Katılımcıların sağlıklı beslenme tutumları“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”ile, uyku kaliteleri“Uyku Kalitesi ve Uyku Değişkenleri Ölçeği”ile, spor performansları ise“Dikey Sıçrama Testi”ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların boy uzunlukları mezura ile, vücut ağırlıkları ise tartı ile ölçülmüştür. Daha sonra,“WHO Anthro Software”programı kullanılarak katılımcıların; yaşa göre boy uzunluğu, bacak boyu uzunluğu, yaşa göre vücut ağırlığı ve yaşa göre beden kütle indeksi (BKİ) ile persentil değerleri hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, erkek adölesan sporcularının dikey sıçrama mesafeleri kadın sporculara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The main purpose this study is to examine the attitudes of adolescent fencing athletes towards healthy eating and the effect of sleep quality on their sports performance. The study was carried out with adolescent fencing athletes who are active athletes in Mersin Province. The participants of the study included in 50 fencing athletes (24 females, 36 males) whose age ranged from 12 to 18 years. The healthy eating attitudes of the participants were evaluated with the“Attitudes Towards Healthy Eating Scale”, sleep quality with the“Sleep Quality and Sleep Variables Scale”and sports performance with the“Vertical Jump Test”. The height of the participants was measured with a tape measure, and their body weights were measured with scales. After that, using“WHO Anthro Software”program; height for age, leg length, body weight for age, and Body Mass Index (BMI) and percentile values for age of participants were calculated. The findings obtained from the study indicated that the vertical jump distances of male adolescent athletes were statistically significantly higher than female athletes (p0.05).