Turar Kocomberdiyev'in 'Kölçüktögü Ay' Adlı Eserindeki şiirlerin dil ve üslup bakımından incelenmesi (İnceleme-dizin-metin-aktarma)
The analyse of the poems in Turar Kocomberdiyev's Work Named 'Kölçüktögü Ay' in terms of language and style of writing (Analysis-index-text-transfer)
  1. Tez No: 488780
  2. Yazar: CANSU TAPTAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL BANU DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bir eser oluşturulurken kullanılan kelimeler, anlatımın niteliğine dair ipuçları vermektedir. Müelliflerin eserlerinden yola çıkarak onların kelime dünyası üzerine yapılan çalışmalar neticesinde, birçok şair ve yazarın kelime dağarcığı ve sözcük kullanma yetisi verilerle gözler önüne serilmektedir. Sözcüklere hakimiyetin yanı sıra onların kullanım şekilleri de önem taşımaktadır. Bir müellifin sözcükleri kullanma biçimi, onun üslubunu göstermektedir. Dil ve üslup birbirinden bağımsız düşünülemeyen ve birbirini tamamlayan çalışma alanlarıdır. Üslupbilim çalışmaları, dil bilim alanına hizmet etmektedir. Bir eserde yer alan kelimelerin türleri ve cümleler içerisinde kullanılan kelime grupları, eserin dil özelliklerini meydana getiren unsurlardandır. Eseri kaleme alan müellif olduğuna göre eserin dili, aslında müellifin dilidir. Müelliflerin kullandıkları kelimeler aynı olsa dahi yüklenen anlamlar farklılık göstermektedir. Etkili bir anlatım, dili kullanma becerisiyle birleştiğinde nitelikli eserler meydana gelmektedir. Bu çalışmada Kırgız edebiyatı içerisinde yazdığı çocuk şiirleriyle bir ekol olarak görülen Turar Kocomberdiyev'in“Kölçüktögü Ay”isimli şiir kitabı üzerine bir kelime dünyası çalışması yapılmıştır. Şiirlerde geçen kelimeler, kelime türleri ve sıklıkları, kelime gruplarının dağılımı incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Kırgız Çocuk edebiyatı şairlerinden biri olan Turar Kocomberdiyev'in“Kölçüktögü Ay”eserinde yer alan şiirlerin dil ve üslup bakımından incelenerek yazarın dil ve üslup özelliklerinin belirlenmesinin yanında Kırgız edebiyatının bu değerli şairi ve onun“Kölçüktögü Ay”isimli kitabının tanıtılmasıdır. Tez çalışması şairin“Kölçüktögü Ay”isimli kitabını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The words used in a written a work give hint on the nature of the narrative. The vocabulary and competence in wording of many poets and authors are revealed by the data obtained by the results of the studies made on the vocabulary in the writers' works. Not only having mastery of words but also the wording is important. The wording characteristics reveals the style of a writer. The language and the style cannot be considered separately, they are complementary aspects of each other. The studies on stylistics contribute to linguistics. The types of the words and the phrases used in the sentences in a work are among the elements which constitute the characteristics of the work. Since it is written by the writer, the wording of the work is the wording of its writer. Even if they use the same words, different meanings are assigned to them. Effective narrative combined competency in wording results in effective works. In this study, the vocabulary of“Kölçüktögü Ay”that was written by Turar Kocomberdiyev, who is considered to be a school with his children's poetry in Kyrgyz literature, has been examined. The words, types of the words, their frequencies and the distribution of the word groups have been examined. The aim of the study is to examine the wording and the style characteristics of the poet by examining the poems in“Kölçüktögü Ay”by Turar Kocomberdiyev, one of the Kyrgyz children's literature poets and also the promotion of this distinguished poet of Kyrgyz literature and his book,“Kölçüktögü Ay”. The thesis examines the poet's book named“Kölçüktögü Ay”.