ЖАКЫРЧЫЛЫК МАСЕЛЕСИ ЖАНА АНЫ КЫСКАРТУУ ЖОЛДОРУ: КЫРГЫЗСТАН МИСАЛЫНДА
Yoksulluk sorunu ve yoksulluğu azaltmanın yolları: Kırgızistan örneği
  1. Tez No: 576777
  2. Yazar: AYZADA CARDAMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAR KOYÇUEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Son yılları yoksulluk sorunu dünyanın her tarafında çok önemli problemlerin biri haline geldi. Özellıkle bu sorun geliĢmekte olan ülkelerde büyük boyutlara ulaĢmıĢtır. Günümüzde dünyadaki her beĢ kiĢiden biri lüks içinde yaĢarken, üçü geçinmeye çalıĢıyor, beĢincisi ise oldukça yoksuldur ve günde 1 dollardan az parayla yaĢamak için mücadele etmek zorundadır. Sağlık, eğitim, çalıĢma, yeterli ve dengeli beslenmeyle güvenli bir çevrede yaĢama gibi en dogal insan haklarına 1,3 milyar insan hala ulaĢamamakta ve 1,2 milyar aĢırı yoksulun çoğu az geliĢmiĢ ülkelerde yaĢamaktdır. Bu çalıĢmada ilk önce yoksulluğun teorik yönü incelendi. Sonradan Kırgızistandaki yoksulluk durumu refah seviyesinin parasal ve parasal olmayan göstergeleriyle analiz edildi. Sonunda Kırgız Cumhuruyetinin yoksullukla mücadelede izlediği ekonomik ,sosyal politikaları ve uluslararası kurumların ve mikrokredilerin yoksullukla mücadelede rolü incelendi. Kırgızistan bagımsızlığına ulaĢtıktan sonra en yoksul ülkelerin sırasına girmiĢti ve halkın %32,9‟u yoksulluk seviyesinin aldında yaĢam sürdürmüĢtür. Geçici dönemde halkın refah seviyesi çok hızlı Ģekilde düĢtü ve ekonomide kriz ve durgunluk sürmüĢtü. Günümüzde Kırgızistanda yoksulluk seviyesi biraz azaldı ve halkın refah seviyesinde iyileĢmeler görülmektedir. Ama hala halkın yaĢamı, özellikle kırsal bölgelerde zor durumdadır. Günümüzde yoksullukla mücadele ve halkın refah seviyesini yükseltme, hükümetin sosyal politikasında izlediği önemli amaçlarından biri olmaktadır. Bu amaca ulaĢmak için bir çok programlar kabul edildi ve günümüzde de devam etmektedir. 2001 yılında Dünya Bankasının katılımıyla „2001-2010 yılları Topyekun GeliĢme Temelleri‟ adlı bir program kabul edilmiĢtir. TGTP‟nın ilk aĢamasında gerçekleĢtirilecek olan „2003-2005 yılları Yoksulluğu Azaltmanın Milli Stratejisi‟ programı kabul edilmiĢtir. Bu programların amacı olarak ekonomik geliĢme sayesinde ülkedeki yoksulluk seviyesinin azaltmak sayılmaktadır. Kırgızistan‟daki yoksulluğun nedenlerinin baĢlıcaları olarak iĢsizlik, gelir seviyesinin düĢüklüğü ve ekonomık yönden geliĢme imkanların az olması sayılmaktadır. Bu yüzden kırsal bölgelere mikrokredileri verme, yeni iĢleri açma, ekoknominin perspektifli sektörlerine yatırımları yapmak, halkın eğitim alabilme imkanların yükseltmek, devletin yönetim hizmetlerinin etkinliğini arttırılmak ve benzer çareleri görmek gereklidir.
Özet (Çeviri)
In recent years the problem of poverty have been one of the critical problems of the world. It is especially strongly observed in developing countries. Currently in the world one out of five residents live - luxury, three working, can not afford to allow greater costs than necessary cost of living, and one of the five considered to be poor, forced to fight for his life, spending on daily expenses less than one dollar . More than 1.3 billion people can not afford the good health, education, employment, paid work, the possibility of malnourished, of whom 1.2 billion live in underdeveloped countries and are below the poverty line. In this research I clear up the foundations of the theory of poverty. Further analyses the standards of living in Kyrgyzstan with the physical and social side. In conclusion examines the socio - economic policy, and the role of international and micro credit institutions in the Kyrgyz Republic to reduce the poverty level. Kyrgyzstan while entering the independence joined the world's poorest countries and 32.9% of the population had to live below the poverty line. In a short time, standards of living have dropped dramatically, the economy has undergone a crisis and instability. Currently, the poverty in Kyrgyzstan declined slightly, as a result there is improvement in living standards. But despite this the life of people, especially in rural areas, remains bad. In Kyrgyzstan have been many programs planed to reduce poverty. In 2001, by the lead of the World Bank had been adopted a program of“Principles of Integrated Development”acting until 2010. The first stage of the program supports the development of national strategies to reduce poverty. The main purpose of which is poverty reduction through economic development. Successful result of the program forecasts the decrease of poverty by the year 2010 to 26.5% (in 2000 - 52%). The main causes of poverty in Kyrgyzstan considered as unemployment, low profitability, as well as lack of opportunities for the development of the economy as a whole. Therefore it is necessary to carry out the works, such as placement of micro-credit population, making new jobs, attracting investment in promising areas of the economy, improving the investment attractiveness of the market, increasing opportunities for people of quality education, and the take on the similar ways to improve the lives of the people.