Turar Kocomberdiyev'in şiirlerinin tematik incelemesi
Thematic analysis of Turar Kocomberdiyev's poems
- Tez No: 757166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAYRAMBEK OROZOBAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlamış olduğum“Turar Kocomberdiyev'in Şiirlerinin Tematik İncelemesi”başlıklı bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Kırgız Türklerinin kültür tarihinin gelişim süreci çerçevesinde Kırgız Edebiyatının yeri ve kronolojisi üzerinde genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca Kırgız şiirinin yaşadığı değişim süreciyle ilgili tarihsel etmenlere de dikkat çekilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Turar Kocomberdiyev'in hayatı ve edebi yaşamı incelenmiştir. Çalışmamızın bu bölümünde şairimize ait şiirlerin tematik incelemesi yapılarak şiirleri tanıtılmıştır. Çalışmamızın bu bölümünde şiirlerine yansıyan temaların işleniş şekil ve sebepleri de irdelenmiştir. Çalışmamızın son bölümü olan metin aktarımı kısmıyla ilgili alanda Turar Kojomberiyev'in şiirleri Türkiye Türkçesine aktarılmış ve bu alanda çalışma yapanlara sunulmuştur. Çalışmamız Giriş kısmıyla başlayıp Sonuç ve Kaynakça kısımlarıyla son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kyrgyz Turks have an ancient place in the history scene. The historical developments experienced by this ancient nation for centuries paved the way for them to create a unique cultural structure. Our work consists of three parts. In the first part, we examined the historical background of the Kyrgyz Turks and the Kyrgyz Literature that lived in accordance with these historical developments. We drew attention to the fact that the change experienced by Kyrgyz poetry is related to historical events. In the second part of our study, the life and literary life of Turar Kocomberdiyev has been examined. In this part of our study, the thematic analysis of the poems of our poet has been made and his poems have been introduced. Using a plain and emotional language, the poet addressed his readers in a way suitable for the theme. In this part of our work, we drew attention to the diversity of themes. We classified the poems he wrote with different themes according to the theme and discussed them under different titles. The thematic analysis of the poems belonging to the poet was made with the sample poems given and attention was drawn to how the themes were processed into the poems. Turar Kojomberiyev's poems in Turkey Turkish have been brought to the field related to the text transfer part, which is the last part of our study, and presented to the benefit of those concerned. Finally, the conclusion part of the study was passed and the information revealed by the study in general terms was discussed.