Diz üstü amputelerde kuadrilateral ve contoured adducted trochanteric-controlled alignment method (CAT-CAM) soketlerin ambulasyon üzerine etkileri
The Effect of quadrilateral and CAT-CAM sockets to ambulation in above knee amputees
  1. Tez No: 48879
  2. Yazar: KILIÇHAN BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Diz üstü amputelerde kuadrilateral ve CAT-CAM soketlerin biomekanik uyumu, ağırlık taşıma, yürüyüş ve ambulasyonu ne yönde etkilediğinin araştırıldığı çalışmaya 20 unilateral diz üstü ampute alınmıştır. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Protez ve Biomekanik Ünitesinde sürdürülen araştırmada olgulara önce kuadrilateral soket ile daha sonra CAT-CAM soket ile protez eğitimi verilmiş ve her iki uygulamayı takiben olgular değerlendirilmişlerdir. Çalışmanın sonucunda CAT-CAM soket uygulamasının soketin adduksiyonunu daha iyi sağladığı belirlenmiştir (P0. 05). Çift adım uzunluğu boya ve alt ekstremite uzunluğuna oranlandığında, değerler CAT -CAM sokette normal sınırlara daha yakın olarak belirlenmiştir. Ambulasyon aktivitelerinde değerlendirilen 5 aktiviteden 4'ü CAT-CAM soket ile daha kısa sürede gerçekleştirilebilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, diz üstü amputelerin rehabilitasyonunda CAT-CAM soketlerin başarı ile kullanılabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of quadrilateral and CAT-CAM sockets on the biomechanical fitness, weight bearing and ambulatory activities of 20 unilateral above knee amputiees were researched in the Prosthetics and Biomechanics Unit of Physical Therapy Rehabilitation School of Hacettepe University. In the study each patient were fitted with two socket designs respectively, and received the same physiotherapy procedures.