Çocuk ıslahevinde ve aile ortamında yaşayan erkek çocuklarda fiziksel uygunluk ve ruhsal özelliklerinin incelenmesi üzerine bir çalışma
A Study on the physical and psychological characteristics of male children living in reformatory or with families
  1. Tez No: 48878
  2. Yazar: UĞUR CAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Sağlıklı bir toplum yetiştirmenin temeli, toplumda yaşam kalitesinini olumsuz yönde etkileyebilecek risk faktörlerinin belirlenerek, oluşmadan önlemlerin alınmasına dayanmaktadır. Toplumun önemli bir kısmını oluşturan gençlerin bir çok sorunu olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle çeşitli nedenlerden dolayı suç işlemiş gençlerin sosyal izolasyon sürecinde sorunlarına yenileri eklenmektedir. Fiziksel ve ruhsal yönden risk altında olan genç suçluların bu tür sorunlarının varolması sağlıksız bir toplum oluşmasına neden olmaktadır. Gençlerin risklerden korunması, sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirilmesi ve oluşacak problemlerin oluşmadan önlenebilmesi amacıyla halk sağlığında fizyoterapi ve rehabilitasyon çalışmalarına öncelik verilmektedir. Çalışmamız, ıslahevinde ve aile ortamında yaşayan çocuklarda fiziksel uygunluk ve ruhsal özelliklerin incelenerek karşılaştırılması ve sonuçların oluşturulacak rehabilitasyon yaklaşımları açısından incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmamız Temmuz-Aralık 1995 tarihleri arasında İzmir Çocuk Islahevi, Salih Dede Lisesi, Vali Kutlu Aktaş İlköğretim Okulu'ndan basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 60 erkek olgu ile gerçekleştirilmiştir. Islahevi ve aile ortamında yaşayan ve yaşları 13-18 yıl arasında değişen olgular yaş gruplarına göre 4 gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Tüm olgular fiziksel uygunluk ve ruhsal özellikleri belirmek amacıyla fiziksel uygunluk testleri,“Resim Çiz”ve“Biere Cümle Tamamlama”testleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar“SPSS For Windows”istatistik programı kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Physical fitness has several major components. Those components are strength, cardiorespiratuary endurance, speed, agility, and flexibility. Physical process is always developmental with psychological process. Delinquent youths are have risk factors about physical and psychological process during social isolation. The exercise prescription can prevent risk factors for healthy life of youths during physical and psychological process. The aim of this study was to compare physical fitness status and psychological status of delinquent youths and sedentary students. This study was to realize between July-December 1995, 30 youths who lived at İzmir Reformatory and 30 sedentary students who educated at izmir Salih Dede High School and Vali Kutlu Aktaş Secondary School were included in this study. All cases were evaluated with physical fitness tests,“Picture Drawing Test,”and“Sentence Complete Test”for risk factors about physical and psychological process. Our study was to realize at Dokuz Eylül University, School of Physical Therapy And Rehabilitation.