18. yüzyılda Güney Marmara iskeleleri ve İstanbul'un iaşesindeki önemi
The importance of the South Marmara scaffolders and Istanbul in the 18th century
  1. Tez No: 488795
  2. Yazar: FEYZAN YAYALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yaşatma, geçindirilme, besleme, barındırma ve sadece beslenmeye yönelik maddelerle sınırlı olmayan, mamül gereksinimleri de içerisine alan iaşe kavramı Osmanlı Devleti'nin iktisat politikalarının en önemli ilkesidir. İaşecilik ilkesi, üretilen mal ve hizmetlerin mümkün olduğu kadar bol, kaliteli ve ucuz olmasını öngörmüştür. Osmanlı Devleti güçlü olduğu dönemlerde dahi koruduğu iaşecilik ilkesini 18. yüzyılda da devam ettirmiştir. İaşe meselesi Osmanlı Devleti'nde tüm şehirler için önemli bir konu olsa da başkent İstanbul için her zaman ayrı bir öneme sahip olmuştur. Başkent olması ve kalabalık bir nüfusa sahip olması yanında siyasi nedenlerde bu durumu önemli kılmıştır. Bu çalışmada, Osmanlı Devleti için ayrı bir öneme sahip olan iktisat politikası iaşecilik kavramından bahsedilerek, çeşitli toplumları içine alarak büyük bir imparatorluk haline gelen Osmanlı'nın 18. yüzyıldaki sancılı döneminde başkent İstanbul'un iaşesine verdiği önem, iaşe ürünleri, başkent için en elverişli bölge olan Güney Marmara bölgesindeki iskeleler ile İstanbul'a 18. yüzyılda bu iskeleler vasıtasıyla gönderilen iaşe maddeleri ve deniz yolu ulaşımının iaşe teminindeki rolü anlatılmıştır. Ayrıca 18. yüzyılda mevcut iskelelerden başkent İstanbul'a nakil olan iaşe ürünlerinin denetlenmesinde ve temini sırasında devlete ve özel sektöre düşen roller de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of subsistence, which includes product requirements, which is not limited to living, supporting, feeding, housing and food only, is the most important principle of the economic policies of the Ottoman State. Compensation principle; The goods and services produced are as abundant, quality and cheap as possible. The Ottoman Empire continued to maintain the principle of subsistence, which it maintained even during periods when it was strong, in the 18th century. Although the issue of subsistence is an important issue for all cities in the Ottoman Empire, it has always had a separate prescription for the capital city of Istanbul. It is a capital and a crowded population, but it is important for political reasons. In this study; The economic policy which has a separate prescription for the Ottoman State, the importance of the Ottoman Empire, which has become a great empire by incorporating various societies, into the capital city of Istanbul during the painful period of the 18th century, and the role of the transportation of seafood in the 18th century to Istanbul via these scaffolds. In addition, the role of the state and private sector during the supervision and maintenance of the commodity products transferred to the capital Istanbul from the existing scaffolds in the 18th century were also discussed.