Yunanistan Trakya'sı Bizans ve Post Bizans Dönemi bibliyografyası
Bibliography of Byzantine and Post Byzantine Period of Greek Thrace
  1. Tez No: 488812
  2. Yazar: ATHANASİA KARANİKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Sanat Tarihi, Bibliography, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mevcut çalışma, Batı Trakya'da bulunan ve bilimsel kitapları, üniversite araştırmalarını, kültürel ve türistik broşürleri, ayrıca internette yapılan incelemelerle saptanan tapınaklar hakkındaki bibliyografyayı kapsamaktadır, bir bibliyografya kataloğudur. Batı Trakya'daki üç ilde, yani Rodop, Evros ve Ksanthi illerinde (Samothraki dahilinde) bulunan, Bizans dönemi ve sonrasına ait tüm kiliseleri ismen kaydetmeyi amaçlayan bir çalışma yapıldı. Maalesef asgari sayıda, birçok durumda ise tek bir kayıt ve referans bulundu. Batı Trakya'daki tapınaklar hakkında bibliyografyayı bir araya getirebilmek, temelinde sorunlu bir çalışmaydı. Referanslar bir yandan kısıtlı olup, konuyla ilgili Trakya coğrafi bölgesine ait özel bibliyografik rehber bulunmuyordu. Bibliyografya rehberini oluştururken, dini ve kültürel değerlerinden bağımsız olarak, merkezde bulunun büyük tapınaklara sıklıkla gönderme yapıldığı tespit edildi. Merkezden uzak tapınaklardaysa durum tam tesineydi. Bibliyografya araştırmaları çerçevesinde ayrıca önemli hatalar ve eksiklikler tespit edildi. Bu hatalar sadece turizm içerikli kitaplarla sınırlı kalmayıp, bilimsel yayınlarda dahi gözlemlendi. Mevcut çalışma çerçevesinde, metodoloji aşısından, her anıt ve her bölgeye ait farklı bibliyografyayı ayrı ayrı kaydetmek tercih edildi. Bu şekilde Batı Trakya'da bulunan tüm kiliseleri kaydederek, gelecekte kolaylıkla yeni eklemeler yapılarak zenginleştirilebilinir bir katalog oluşturmak istendi. Ayrıca anahtar kelimenin araştırılması daha kolay olacaktı. Sözkonusu çalışmada ilgili bibliyografyayı kaydetmekse süreklilik arz eden ve devamlı yenilenebilir bir projedir.
Özet (Çeviri)
The present study includes a bibliographic catalogue, which is referred to the Cristian churches of the Western Thrace. The catalogue has been formulated through research to scientific books, university studies, cultural and touristic guides and internet websites. The study tries to record and imprint namely all churches of the prefectures of Western Thrace, Evros, Rhodope and Xanthi (including the island of Samothrace), that belongs to Byzantine and post- Byzantine period. Unfortunately, in many cases there are just a few bibliographical references or just a unique. The recording of bibliographical references of the churches of Western Thrace is problematic, because the sources are limited and there is not a bibliographical guide, until now, for this geographical area regarding Byzantine and post-Byzantine churches. During the researching process of the present bibliographical catalogue, it was noted that most of the references were related to the bigger and central churches (which are located to bigger cities), comparing to the references of regional smaller temples, despite their religious and cultural value. Also, it must be highlighted that during research too many mistakes and inaccuracies were found, not only to travel and touristic guides and books, but also to scientific publications. For the present study, the recording of the bibliography is presented by monument and area, in order to be given a concrete image of the Cristian religious monuments of the Western Thrace and at the same time, at each part of the area separately. In this way, it has been created a bibliographic catalogue, which can be further enriched easily, as well as an entry can be easily found The bibliography recording regarding the issue of the present study can be constantly renewed and enriched.