Rebecca Clarke'ın viyola eserlerinin incelenmesi
An analysis of Rebecca Clarke's viola works
- Tez No: 511255
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET HAMDİ ZAFER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
20. yüzyılda İngiliz müzik ekolünün önde gelen bestecilerinden biri olmayı başarmış olan Rebecca Clarke, aynı zamanda viyolacılığıyla da yaşadığı dönemde olağanüstü bir kariyere sahip olmuştur. Kadın bir besteci olarak yaşadığı dönemde zorluklarla karşılaşmasına ve eserlerinin birçoğunun ancak günümüze yakın bir tarihte basılabilmiş olmasına rağmen viyola için yazdığı eserler ile o dönemdeki sınırlı sayıda yazılmış esere sahip olan viyola repertuarına çok büyük bir katkıda bulunmuştur. Rebecca Clarke yaratıcılığında tek bir stile bağlı kalmamış, ulusalcı bir tavırla izlenimcilik akımının ses ve tını renkleri ve egzotik etkiler ile beraber romantik, geç romantik, neo klasik form ve armonik yapıların yanı sıra antik modları eserlerinde sıkça kullanmıştır. Senfoni ve konçerto gibi büyük formlu eserler yazmamış olan bestecinin başyapıtı olarak kabul edilen ve hem boyut hem de önem bakımından diğer viyola eserlerinden ayrılan Viyola Sonatı'nda da bu etkilerin birçoğu açıkça görülmektedir. Viyola ve piyano için yazılmış olan, tematik öğelerini eski ve antik konu ile şarkılardan alan küçük formlu diğer eserlerinde ise daha çok vokal müziğin tını renkleri ve etkileri görülmektedir. Rebecca Clarke'ın viyolacı bir besteci olmasının etkisiyle eserlerinde enstrümanının bütün olanaklarını kusursuz bir biçimde kullandığı görülmüştür. Besteci, bazı özel teknikler ve tını renkleri kullanarak eserlerini oluşturan konuları betimlemektedir. Bu bağlamda eserlerinin tematik materyallerinin bilincinde olmak söz konusu tekniklerin nedenlerinin anlaşılmasını sağlayarak, bilinçli bir şekilde icra edilmelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Rebecca Clarke, one of the most prominent composers of the 20th Century British composition school, also had an outstanding carrier as a viola player. This research is based on the great impact of Rebecca Clarke's works on the viola literature. Although she met with difficulties as a woman composer during her time, and many of her works were not published until recently; Clarke made a remarkable contribution to the viola repertoire that had included very limited number of works before. Rebecca Clarke's creativity does not derive from only one style. In her works she combines the elements of nationalism, timbre and colors of impressionism, romanticism, late romanticism, neo classical forms and harmonic structures and Greek modes. Many of these influences can be traced in her Viola Sonata; which is considered her masterpiece as she did not compose large-scale works such as symphonies or concertos, and differs from her other viola works in extent and importance. The vocal timbre and colors, as well as thematic materials of ancient songs and themes influenced Clarke's other viola-piano compositions with smaller form. As a violist composer, Rebecca Clarke had masterfully used all the technical and tonal possibilities of the instrument. Composer uses special colors and techniques to represent the subjects that generate her compositions. Within this context, being aware of the thematic materials of her works and identifying their foundations would make a great contribution to their interpretation.