Sosyal inşacılık kuramı bağlamında Avrupa Birliği'nin Balkan genişlemesi: Bulgaristan ve Romanya örneği
Balkan enlargement of the European Union in the context of social constructivism: The case of Bulgaria and Romania
- Tez No: 488819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
AB'nin Balkanlar Politikası Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte değişmiştir. 1993 yılında Kopenhag Zirvesi'nde AB üyeliği için Merkezi ve Doğu Avrupa (MDA) ülkelerinin yerine getirmesi gereken siyasi ve ekonomik şartlar açıklanmıştır. Bu bağlamda, aday ülkelerde AB üyelik kriterleri kapsamında dönüşüm süreci hedeflenmiştir. Sosyal inşacılık çerçevesinde Romanya ve Bulgaristan'ın AB üyeliklerinin değerlendirildiği bu çalışmada, Avrupa bütünleşmesinde kimlik oluşumu öne çıkmıştır. Kimlik oluşum süreci, MDA için“Koşulluluk”ilkesi kapsamında belirlenen kriterlerin, aday ülkelere AB aracılığıyla aktarılması olarak yani“Avrupalılaşma”olarak tanımlanmaktadır. Hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı, demokrasi gibi normlar çerçevesinde gerekli reformları gerçekleştiren Bulgaristan ve Romanya 2007 yılında AB üyesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The EU's Balkan policy has changed with the end of the Cold War. At the Copenhagen Summit in 1993, the political and economic conditions that Central and Eastern Europe (CEE) countries should fulfill for EU membership were explained. In this context, the candidate countries have been targeted for the transformation process within the framework of EU membership criteria. In this study, which assesses the EU membership of Romania and Bulgaria within the framework of social constructivism, identity formation has come to the forefront in European integration. The process of identity formation is defined as the process of transferring the criteria set out under the“conditionality”principle for the CEE to the candidate countries via the EU, namely“Europeanization”. Bulgaria and Romania, which achieved the necessary reforms within the framework of the norms such as rule of law, respect for human rights, democracy, became EU member in 2007.