Narkoterörizm açısından Türkiye ve Avrupa'da yayımlanan resmi raporların karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of official reports published in Türkiye and the Europe in terms of narcoterrorism
- Tez No: 867264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Küresel bir sorun olan terör ve terörizmin finansmanı en kârlı organize suçlardan birisi olan uyuşturucu kaçakçılığı ile doğrudan ilişkilidir. Bu yönüyle uyuşturucu, toplum sağlığına verdiği zararla birlikte, terör gibi ciddi bir insanlık suçuna da finansman sağlar durumdadır. Uyuşturucu ve uyuşturucu kaçakçılığı, küresel ve bölgesel etkileri göz önüne alındığında uluslararası iş birliğini zorunlu kılan bir mücadele alanı olarak dikkat çekmektedir. Özellikle Türkiye açısından terör ve uyuşturucu kaçakçılığı olgularının tam merkezinde ise PKK terör örgütü konumlanmaktadır. Demografik ve coğrafi avantajlar ile uyuşturucu kaçakçılığının sağladığı büyük kârların birleşimi PKK'yı söz konusu organize suç türünde diğer terör örgütleri arasından öne çıkarmaktadır. PKK'nın Avrupa'da örgüte müzahir diaspora ile uyuşturucu kaçakçılığından büyük gelirler elde ettiği çeşitli ulusal ve uluslararası resmi raporlar ile açık kaynaklara yansımaktadır. Ancak PKK'nın Avrupa'daki uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleri, Türkiye'de yayımlanan uyuşturucu raporlarında Narkoterör başlığı altında önemle vurgulanmaktayken Avrupa Birliği'nde (AB) yayımlanan raporlarda bu durumdan ya çok az ya da hiç bahsedilmediği görülmektedir. Türkiye, AB'ye aday ülke sıfatıyla güvenlik temelli konular başta olmak üzere, AB kurumlarıyla iş birliğine önem vermektedir. Bu kapsamda yukarıda da ifade edilen uyuşturucu konusuyla ilişkili olarak Türkiye, Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) ve Avrupa Birliği Kolluk Kuvvetleri İş birliği Ajansı (Europol) ile yakın mesai yürütmektedir. Aday ülkeler ile AB arasındaki bahse konu iş birliği süreçleri Avrupalılaşma Kuramının da konuları arasındadır. AB'nin yayımladığı uyuşturucu raporlarına Türkiye de sağladığı verilerle katkı sunmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ile AB'nin PKK'ya ilişkin farklılaşan rapor içeriklerinin nedenleri Avrupalılaşma Kuramı içindeki Ders Çıkarma Modeli bağlamında anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terror and financing of terrorism, a global problem, are directly related to drug trafficking, one of the most profitable organized crimes. In this respect, drugs, in addition to the damage they cause to public health, also provide financing for a serious crime against humanity such as terrorism. Drugs and drug trafficking attract attention as an area of struggle that requires international cooperation, considering their global and regional effects. The PKK terrorist organization is located at the very center of terrorism and drug trafficking. The combination of demographic and geographical advantages and the huge profits generated by drug trafficking makes the PKK stand out among other terrorist organizations in this type of organized crime. It is reflected in various national and international official reports and open sources that the PKK obtains large revenues from drug trafficking, especially in Europe. However, while PKK's drug trafficking activities in Europe are emphasized under the title of Narcoterrorism in drug reports published in Türkiye, it is seen that this situation is either rarely or not mentioned at all in the reports published in the EU. Türkiye, as a candidate country for the EU, attaches importance to cooperation with EU institutions, especially those based on security. In this context, regarding the drug issue mentioned above, Türkiye works closely with the European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction and Europol. These cooperation processes between candidate countries and the EU are also among the subjects of Europeanization Theory. Türkiye also contributes to the drug reports published by the EU with the data it provides. In this study, the reasons for the differing report contents of Türkiye and the EU regarding the PKK were tried to be understood in the context of the Lesson-Drawing Model within the Europeanization Theory.