Okul öncesi eğitim kurumlarında grup ortamlarındaki oyunun değerlendirilmesi
Play assessment in group settings in preschools
  1. Tez No: 488820
  2. Yazar: MANOLYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönemdeki çocukların grup ortamlarındaki oyun davranışlarının değerlendirilmesi, oyunla ilişkili değişkenlerinin belirlenmesi ve oyun davranışları ile sosyal yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmanın örneklemini, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Edirne il merkezinde bulunan anaokulları ve anasınıflarında görev yapan 46 okul öncesi öğretmeni ve yaşları 3 ile 6 arasında değişen 149 (75 kız, 74 erkek) çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada demografik bilgilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen Genel Bilgi Formu, çocukların serbest oyun zamanındaki oyun davranışlarının değerlendirilmesi için Lautamo (2012) tarafından geliştirilip Ahmetoğlu, Aşık-Öztürk ve Acar (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 38 maddelik“Grup Ortamlarındaki Oyunun Değerlendirilmesi (GOOD) Gözlem Formu”ve sosyal becerilerin değerlendirilmesi amacıyla LaFreniere ve Dumas (1995) tarafından geliştirilen, Çorapçı, Aksan, Arslan-Yalçın ve Yağmurlu (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 Ölçeği (SYDD-30)”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan Genel Bilgi Formu ile toplanan verilere ilişkin frekans, yüzdelik ve ortalama dağılımları bulunmuştur. Araştırmada toplanan verilerin normal dağılıma uygunluğu kontrol edilmiş ve normal dağılıma uygun olduğu belirlenen verilerin analizinde; Bağımsız Grup t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda, farkların kaynağını belirlemek amacıyla LSD testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the relationship between children's play behaviors and social competence in group settings in preschool institutions. 149 preschoolers (75 girls and 74 boys) and 46 preschool teachers working in preschools of Ministry of Education made up the sample of the study and relational screening model, which is a descriptive research design, was used. A descriptive information form was developed by the researcher to collect demographic data and 38-item Play Assessment in Group Settings Observation Form (PAGS; Lautamo, 2012), which was adapted to Turkish by Ahmetoğlu, Aşık-Öztürk, and Acar (2017) was used to assess children's play behaviors during free play. Social Competence and Behavior Evaluation-30 (SCBE-30; LaFreniere & Dumas, 1995), which was adapted to Turkish by Çorapçı, Aksan, Arslan-Yalçın & Yağmurlu (2010) was used for teacher ratings of children's social and emotional states and behaviors. The frequency, percentage and mean distributions were calculated for the data obtained with the descriptive information form. After having checked that the data follows a normal distribution, independent sample t-test, One Way Variance Analysis (ANOVA) and Pearson Product-Moment Correlation tests were run for the data analysis. LSD test was used for the identification of the differences.