Total diz artroplastisinde postoperatif iki farklı analjezik yöntemin karşılaştırılması
Comparison of TWO different postoperative analgesic methods in total knee artroplastia
  1. Tez No: 790110
  2. Yazar: İREM KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Total diz protezi operasyonu çok fazla uygulanan bir ortopedik cerrahi olmakla beraber, postoperatif analjezi yönetimi de bu sıklıkla korele olarak oldukça önemlidir. Postoperatif analjezi için multimodal birçok yaklaşım mevcut olup, addüktör kanal bloğu da bu yaklaşımlar içerisinden oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada addüktör kanal bloğuna ek olarak uygulanan selektif tibial bloğun kombine spinal ve epidural anestezi ile alınan TDP vakalarında postoperatif analjezik tüketimine ve vizüel analog skorlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu randomize prospektif kontrollü çalışma, Ankara Şehir Hastanesi 1 Nolu Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra Ankara Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde Mayıs 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya kombine spinal ve epidural anestezi altında primer unilateral TDP planlanan 18-80 yaş arası, ASA I-II-III 76 hasta alındı. Hastalar kapalı zarf usülü ile randomize Grup A (addüktör kanal bloğu) ve Grup AT (addüktör kanal bloğu+selektif tibial sinir bloğu) olarak iki gruba ayrıldı. Grup A'ya USG rehberliğinde %0,25'lik 20 ml Bupivakain ile addüktör kanal bloğu uygulandı. Grup AT'ye USG rehberliğinde %0,25'lik 20 ml Bupivakain ile addüktör kanal bloğu ve %0,25'lik 20 ml Bupivakain ile selektif tibial sinir bloğu uygulandı. Tüm hastalara postoperatif dönemde hasta kontrollü analjezi cihazı epidural kateter aracılığıyla bolus moduna ayarlanarak uygulandı. Tüm hastaların postoperatif 0.-1.-2.-8.-12.-24.saat VAS skorları kaydedildi. 24 saatlik PCA aracılı epidural analjezik tüketim miktarı, ek analjeziğin ilk tüketimi olup olmadığı ve zamanı not edildi. Hasta memnuniyeti ve yan etkiler kaydedildi. Bulgular: Grup A 38 ve Grup AT 38 hasta olmak üzere 76 hasta değerlendirmeye alındı. Gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda; demografik açıdan, postoperatif 0. 1. 2. 8. 12. ve 24. saatlerdeki VAS değerleri, postoperatif dönemde ilk ek analjezik yapılma zamanı, yan etki profili ve hasta memnuniyeti yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Although total knee replacement operation is an orthopedic surgery that is applied a lot, postoperative analgesia management is also very important in correlation with this frequency. There are many multimodal approaches for postoperative analgesia, and adductor canal block is a frequently used method among these approaches. In this study, it was aimed to investigate the effect of selective tibial block applied in addition to adductor canal block on postoperative analgesic consumption and visual analogue scores in TDP cases with combined spinal and epidural anesthesia. Materials and Methods: This randomized, prospective controlled study was conducted between May 2022 and December 2022 at the Ankara City Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic, after the approval of the Ankara City Hospital No. 1 Clinical Research Ethics Committee. A total of 76 ASA I-II-III patients aged 18-80 years who were planned to have primary unilateral TDP under combined spinal and epidural anesthesia were included in the study. The patients were randomly divided into two groups as Group A (adductor canal block) and Group AT (adductor canal block + selective tibial nerve block) using the closed envelope method. Adductor canal block was applied to Group A with 20 ml of 0.25% Bupivacaine under the guidance of USG. Under the guidance of USG, adductor canal block with 0.25% Bupivacaine and selective tibial nerve block with 0.25% Bupivacaine 20 ml were applied to Group AT. Patient-controlled analgesia device was applied to all patients in the postoperative period by setting them to bolus mode via epidural catheter. Postoperative 0-2-8-12-24th hour VAS scores of all patients were recorded. The amount of 24-hour PCA-mediated epidural analgesic consumption, the first consumption of additional analgesic, and the time were noted. Patient satisfaction and side effects were recorded. Results: 76 patients, including Group A 38 and Group AT 38 patients, were evaluated. In comparisons between groups; In terms of demographics, there was no statistically significant difference between the groups in terms of VAS values at the 0th, 1st, 2nd 8th, 12th and 24th hours postoperatively, the time of first additional analgesic administration in the postoperative period, side effect profile and patient satisfaction (p>0.05).