Bağımsız para politikası çerçevesinde rezerv opsiyon mekanizması ve katsayısının analizi
Reserve option mechanism and coefficient analysis on independent monetary policy
- Tez No: 488821
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SADİ UZUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bankaların bankası olarak aldığı kararlarla birçok makroekonomik büyüklük üzerinde etki meydana getiren Merkez Bankaları, küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda geleneksel araçların yanında çok sayıda geleneksel olamayan para politikası aracıyla piyasaya müdahale etmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kullandığı bu politika araçlarından birisi de rezerv opsiyon mekanizmasıdır. Karşılıklar politikası dahilinde kullanılan bu aracın birçok ekonomik değişken üzerinde etki oluşturması beklenmektedir. Bu doğrultuda rezerv opsiyon mekanizması ile brüt uluslararası rezervler, aylık ortalama döviz kuru, Tüketici Fiyat Endeksi, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ve tüketici güven endeksi verileri kullanılarak oluşturulan analizler ile söz konusu politika aracının etkinlik düzeyi sorgulanmıştır. Sonuç olarak rezerv opsiyon mekanizmasının ölçümlenen değişkenler üzerinde bir ay gibi kısa vadeli bir etki süresine sahip olduğuna; bununla birlikte söz konusu etkinin beşinci aydan itibaren durağan bir seyir izlediği sonucuna ulaşılmıştır. Mekanizmanın etki süresi kısa olsa da fiyat istikrarının ve finansal istikrarın sağlanmasında bir geçiş aracı olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the decisions taken by the banks as a bank, the Central Banks intervene in the market in terms of developments experienced in the global markets by means of traditional, non-traditional monetary policy as well as traditional instruments. One of these policy instruments used by the Central Bank of Turkey is the reserve option mechanism. It is expected that this vehicle, which is used within the provisions policy, will have an impact on many economic variables. In this direction, the analysis of the reserve option mechanism, gross international reserves, monthly average exchange rate, consumer price index, domestic producer price index and consumer confidence index and the level of effectiveness of the policy tool were questioned. As a result, the reserve option mechanism has a short-term effect on the measured variables, such as one month; with the result that the effect has been observed as a result of a static course from the fifth month on. Although the duration of the mechanism is short, it is suggested to use it as a means of transition in achieving price stability and financial stability.