Kuramsal görüşlere göre para politikası, politika araçları ve dünya merkez bankacılığı
Monetary policy by pure vision, policy instruments and world central banking
  1. Tez No: 425084
  2. Yazar: SAİD ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL ÇIPLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ekonomik olgular içinde çok önemli bir yeri olan para politikasının, başlıca iktisat kuramları tarafından nasıl yorumlandığını ortaya koymak, para politikası çerçevesinde kullanılan politika araçlarını genel hatlarıyla açıklamak ve para politikasını uygulamadaki en yetkili kuruluş olan merkez bankalarının, dünya ekonomik konjonktürü içinde geçirdiği gelişimi ve değişimi incelenmesi amacıyla bu çalışma meydana getirilmiştir. Yine de bir değerlendirme yapmak gerekirse, daha çok maliye politikalarına önem veren ve para politikası uygulamalarının etkin olmadığını söyleyen Keynesyen düşüncenin, en azından para politikası ile ilgili görüşlerinin, günümüz dünyasında geçerli olmadığı söylenebilir. Diğer yandan, Klasik düşüncenin, miktar kuramı gereği, istikrarlı bir fiyatlar genel düzeyi için istikrarlı bir para politikasının izlenmesi gerektiğini ifade eden görüşünü kabullenmek mümkündür. Son olarak ise, Monetarist düşüncenin, para politikası uygulamalarını ön plana alan ve enflasyonist ve deflasyonist süreçlerin, istikrarlı para politikası uygulamaları ile aşılabileceğini söyleyen görüşleri, günümüz dünyasının ekonomik koşulları altında geçerliliğini koruyor gibi görünmektedir. Günümüz dünyasında, para politikası uygulamalarının, ekonomi içindeki yeri ve önemi tartışılamaz. Diğer yandan, para politikasını uygulamakla yetkili merkez bankalarının, kamu baskısı altında olmadan, bağımsız bir şekilde hareket edebilmesi, para politikası etkinliği için gerekli bir kural niteliği taşımaktadır. Ayrıca, para politikası uygulamalarında, inisiyatifi piyasalara bırakan dolaylı politika araçlarının kullanımı, piyasalar üzerinde yaratılması istenen etkilerin, daha hızlı ve etkin bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The very important role that monetary policy in the economic facts, how reveals interpreted by the main economic theories to explain policy instruments used in the framework of monetary policy outlined and implementing monetary policy in which the central bank of the authority of the world in order to examine and change the development spent in the economic conjuncture This study was formed. If an assessment needs to be made, more emphasis on fiscal policy and Keynesian thinking says it is not effective implementation of monetary policy, at least in the opinion on monetary policy, said to be valid in today's world. On the other hand, the classical thought, by some theory, a stable price is possible to accept the opinion stated that the monitoring of a stable monetary policy for the global level. Finally, the monetarist thinking, monetary policy at the forefront of the field, and inflationary and deflationary processes, stable monetary policy with the opinions that said can be overcome, it seems it is still valid today under the economic conditions of the world. In today's world of monetary policy, the position of the economy and importance is indisputable. On the other hand, the competent central bank to implement monetary policy, without under public pressure, can move independently carries rule qualifications required for monetary policy effectiveness. In addition, the monetary policy, the use of market initiative to leave the indirect policy instruments, the creation of the desired effect on the market will provide faster and more effective way to emerge.