Müzik kütüphaneciliği ve kongre kütüphanesi sınıflama sistemi müzik şeması
Music librarianship and music scheme of Library of Congress classification system
  1. Tez No: 488887
  2. Yazar: GÜNEŞ ÇETİNKAYA ŞERİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BAYSAL, DOÇ. DR. ÜMİT KONYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Müzik, Information and Records Management, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Bu çalışmada, müzikolojinin ve kütüphaneciliğin ortak paydası olan müzik kütüphaneciliğinin dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişiminden bahsedilerek, müzik kaynaklarının Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi (LCCS) Müzik Şeması temelinde nasıl sınıflandığı tartışılmıştır. Şemadaki başlıkların Türkçe karşılıklarının belirlenmesi ve Türk müziğinin sınıflanmasında ihtiyaç duyulan yeni numaraların önerilmesi amaçlanmıştır. Kütüphanecilik tarihi ve akademik eğitimi genelinde müzik kütüphaneciliğinin ayrı bir disiplin olarak gelişimine katkıda bulunan ABD ve Avrupa'daki birçok ülkenin öncü çalışmaları ile Türkiye'de geçirdiği evrelerden bahsedilerek, hem bir karşılaştırma ortamı yaratılmış; hem de müzik kütüphaneciliği konusundaki eksiklikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu uzmanlık alanının kütüphaneciliğin olduğu kadar müzikolojinin de uzmanlık dalı olduğu ortaya konmuştur. Müzik Şeması'nda bulunan sınıflama numaraları üzerinde detaylı olarak durulmuş, yanlış anlaşılmaya müsait olan numaralar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to standardize the Turkish equavilents of the standard classification numbers and to suggest new headings for the needs of the classification of Turkish music on the basis of the Music Scheme of Library of Congress Classification System (LCCS). The current status of music librarianship is determined referring to the pioneering studies of the USA and several countries in Europe, who contributed to the development of music librarianship as a separate discipline within the scope of history of librarianship and its academic education. Furthermore, its phases in Turkey are indicated, though bounded by limitations of reseach. In this way, both a means of comparison has been made possible and shortcomings of music librarianship could be detected. Therefore, it is put forward that this discipline is an area of expertise in both librarianship and musicology. Numbers of classsification in the Music Scheme have been indicated in detail, explaining those that might create ambiguity.