İnsan haklarının korunmasında Uluslararası Ceza Hukukunun rolü
The role of the International Criminal Law in protecting human rights
  1. Tez No: 488919
  2. Yazar: LAYTH KHALID RASHID ALBU-ALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Uluslararası kamu hukuku kuralları, son yıllarda uluslararası toplumu etkileyen ve peş peşe gelen gelişmeler neticesinde ilerleme kaydetmiştir. Söz konusu gelişmeler, özellikle yakın zamana kadar iç hukuka tabi olan alanlara uygulanacak kamu uluslararası hukuk kurallarının genişletilmesinde ortaya çıkmıştır. İnsan haklarının içsel bir mesele olarak kabul edildiği geleneksel bakışın değişmesi neticesinde, insan hakları uluslararası bir mesele olarak kabul edilmeye başlanmıştır. İnsan haklarının türlerinin belirlenmesi, haklardan yararlanmanın keyfiyeti ve bu haklara saygı duyulması, uluslararası hukukun konusudur. Uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası insancıl hukuk alanındaki haklara yapılan saldırılar ve bunların devletler tarafından ihlal edilmesi, bu hakların uluslararası ceza hukuku alanında da koruma altına alınmasına yönelik bir ihtiyaç doğurmuştur. Bu ihtiyaç, uluslararası ceza hukukunun, uluslararası kamu hukukun yeni bir dalı olarak ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Uluslararası ceza hukuku, uluslararası kamu hukukunun önemli bir unsurudur. Şüphesiz ki bu hukuk alanı, uluslararası toplum için ciddi bir öneme sahiptir. İnsan haklarının tanınması ve korunması, uluslararası yaşamı teminat altına alıp sorunsuz bir şekilde sürdürülmesine olanak sağlarken, aynı zamanda da devletler arasındaki dostane ilişkilerin tezahür etmesini ve istikrarı sağlamaktadır. Uluslararası kamu hukuku dalının gereksinimlerinin mutlaka bilinmesi ve anlaşılması gerekliliği oldukça mühim bir husustur. İnsan haklarının korunması rolünü yerine getirme konusunda, sınırlandırma nedeni olabilecek temel sorunlar ve meseleler veya uygulama alanının ve kapsamının daraltılması da söz konusu olabilmektedir. Uluslararası sözleşmeler, insan haklarının geliştirilmesinde rol oynamıştır. Uluslararası hukuk felsefesi, insan haklarının korunması ve geliştirilmesini birbirinden ayırmıştır. Geliştirme, korumaya götüren ilk ve gerekli adımdır ve bir eylemin insan hakları üzerine gelecekte bir etkisi olacağı izlenimini yansıtmaktadır. İnsan haklarının korunması için düzenlenmiş uluslararası insan hakları sözleşmelerindeki eksikliklerin, uluslararası korumanın tam anlamıyla sağlanması için giderilmesi gerekmektedir. Bu hususta insan haklarını ihlal eden eylemler, uluslararası ceza hukuku tarafından suç sayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
International public law rules have made progress in recent years on the backdrop of developments affecting the international community. Such developments have emerged, in particular, in the expansion of public international law rules that will apply to areas subject to domestic law until recently. Human rights have begun to be regarded as an international issue as a result of the change in the traditional view of human rights as an internal issue. The determination of the types of human rights, the enjoyment of rights and the respect of these rights is the subject of international law. Attacks on international human rights and international humanitarian law rights and their violation by governments have created a need to protect these rights in international criminal law. This necessity has led to the emergence of international criminal law as a new branch of international public law. International criminal law is an important element of international public law. Undoubtedly, this legal field has a serious precaution for the international community. Recognition and protection of human rights allow international life to be ensured and maintained smoothly while at the same time friendly relations between states are manifesting and stabilizing. The necessity of knowing and understanding the requirements of the international public law branch is very important. The issue of fulfilling the role of human rights protection can also be addressed by narrowing down the scope and scope of the main issues and issues that may be the reason for the limitation. International contracts have played a role in the development of human rights. International philosophy of law distinguishes between the protection and development of human rights. Development is the first and necessary step leading to protection and reflects the impression that an action will be a future impact on human rights. Deficiencies in international human rights conventions for the protection of human rights need to be addressed in order to ensure full protection of international protection. Actions that violate human rights on this issue are criminalized by international criminal law.