Milli devletin inşaasında Ayşe Afet İnan
Ayşe Afet İnan in the construction of the national state
- Tez No: 488920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Osmanlı devletinin filen sona ermesinin ardından kurulan Modern Türkiye'de millet oluşumu önemli bir yeri işgal etmiştir. Bu çerçevede büyük çoğunluğu milli mücadele döneminin liderlerinden olan ve Atatürk'ün çevresinde toplanan kurucu kadro, millet oluşumu için büyük çalışmalar içerisine girmiştir. Bu kurucu kadro ile yakın ilişki içerisinde olan Ayşe Afet İnan da Osmanlı Devletinin son dönemlerine yakından tanıklık ederek, Balkanlarda yaşanan büyük mücadeleler sonrasında Anadolu'ya ailesi ile birlikte göç etmek zorunda kalmıştır. Bu çerçevede o Atatürk ile tanışarak onun fikirleri doğrultusunda eğitimine ve de hayatına yön vermiştir. Aynı zamanda o cumhuriyet ideolojisinin şekillenmesinde Atatürk'ün istekleri doğrultusunda kendisine verilen görevleri yerine getirerek ayrıca Anadolu'da ortak kökten gelen bir Türk Milleti yaratmak için bir takım uğraşlar içine girmiştir. Bu durumda o devlet destekli çalışmalar yapmış ve araştırmalarına bilimsel bir boyut kazandırmaya çalışmıştır. Bu tezde Ayşe Afet İnan'ın kapsamlı hayatı, fikirleri, çalışmaları, dönemindeki ideolojik bakış açıları ile onun Cumhuriyetin kurucu kadrosu ile yakın münasebetleri ve bu doğrultuda kendisine verilen görevler sonucunda yaptığı çalışmalar yer almaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Öncelikle ilk bölümde Ayşe Afet İnan'ın çocukluğundan başlayarak eğitimi, meslek hayatı ve Atatürk ile karşılaşarak hayatının büyük ölçüde değişmesi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Afet İnan'ın, dil, tarih ve arkeoloji çalışmaları ve bu doğrultuda yaptığı faaliyetler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise bu çalışmalar üzerine inşa edilen Afet İnan'ın Atatürkçülük-kemalizm ile aynı doğrultudaki millet ve milliyetçiliğe bakış açısı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nation formation occupied an important place after ending the Ottoman Empire in Modern Turkey. In this area, most of the people who are founding stuff gathering near Atatürk and leader of national struggle worked out for nation formation. Ayşe Afet Inan ,who were in contact with the founding stuff, had to migrate to Anatolia with her family by witnessing the last period of Ottoman after great struggle in Balkan states. I and education n this time, she acted on Atatürk's advice to her future by meeting with Atatürk. At the same time, She worked to create a Turkish Nation by fulfilling a duty which was given by Atatürk in shaping of republic ideology. She made a state supported work and tried to give a scientific dimension to her research. In this thesis, there are a comprehensive life, ideas, works of Ayşe Afet Inan, and ideological viewpoints in her term , Also , there are close relation with the founding stuff of republic and works which are given to her . Thesis consists of 3 parts. In the first episode deal with occupation life, education period from her childhood and changes ın her life by meeting with Atatürk. In the second episode deal with history,language, meeting, archeological studies and works at framework. In the third episode deal with the viewpoint , nation and nationality of Ayşe Afet Inan in the same direction with Kemalism.