Hastaların sağlık hizmetlerinden duydukları memnuniyet ve alternatif tıbba yönelimlerinin incelenmesi: Isparta ili örneği
Patient satisfsction about healt services and tendencies to alternative medicine: The sample of Isparta province
  1. Tez No: 488930
  2. Yazar: MERVE ÜYÜKLÜ OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sağlık, tüm canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan fizyolojik, psikolojik ve ruhsal yapının tam anlamıyla iyi halde olması demektir. İnsan sağlığının incelenmesi insan varlığına kadar dayanmaktadır. Sağlık arayışına getirilen çözümlere tıbbi faaliyetler denmektedir. Bireylerin kullandıkları tıbbi faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ile alternatif tıp veya tamamlayıcı alternatif tıp olgusu oluşmaktadır. Geleneksel tıbbın kapsama dışında kalan ve halen daha üzerinde gerçekleştirilmiş yeterli bilimsel çalışmanın olmadığı bir yöntem olan alternatif tıp dünya da dikkatleri üzerine toplayarak kullanımını genişletmektedir. Ülkemizde bu genişlemeden payını almaktadır. Bu çalışmada sağlık kullanıcılarının sağlık hizmetleri kullanım yapısı ve alternatif tıp kullanımının oranı ve çeşidinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma Türkiye'de genel kullanım sıklığı ve kullanılan yöntemlerin belirlenmesine ilişkin çalışma bulunmamasından dolayı önem arz etmektedir. Araştırmanın evrenini çalışmanın yapıldığı süreçte Isparta'da bulunan 18-65 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 500 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak literatür taraması yapılarak geliştirilen Sağlıkta Alternatif Tıp Anketi kullanılmıştır. Ankette genel olarak genel sağlık hizmetleri kullanımını ölçen sorular ve alternatif tıp kullanımını ve çeşitlerini belirlemeye yönelik sorulardan oluşan bölümler bulunmaktadır. Çalışmamızda verilen tedavi yöntemlerinden en çok tercih edilen yöntem fitoterapi olarak adlandırdığımız bitkisel tedavilerdir. Tedavi yöntemlerinin kullanımına sebep olan en yüksek etmen kullanılan yöntemlerin doğal ve yan etkisiz olduğuna olan inanç iken, alternatif tedavi üzerine gerçekleştirilen çalışmaların yetersizliği ve oluşabilecek riskler en yüksek kullanmama sebebi olarak görülmektedir. Kullanıcıların tedavi ile ilgili bilgiyi en çok kullanmış kişilerden yani çevreden sağladığı görülürken, tedavi malzemelerini ise aktarlardan sağladıkları belirlenmektedir. Çalışmada hastaların sağlık hizmetlerinden duydukları memnuniyet alternatif tıp kullanımını etkilemektedir. Sağlık hizmetlerinden memnun olmayan hastalar alternatif tedavilere yönelmektedir.
Özet (Çeviri)
Health is the situation of completely being in good in terms of physiological, psychological and spiritual needed for all living creatures to survive. Analysing of human health goes back to the existence of first human on earth. Search for health lead to solutions are called as medical activities. Through diversifications of medical activities that humans benefit, alternative medicine or complementary alternative medicine comprise. Alternative medicine which is excluded from conventional medicine content and a method still not has sufficient scientific study expands the use by attracting attention throughout the world. Our country gets its share from this expansion too. This study aims to specify the structure of health service on health users and the percentage and types of alternative medicine usage. This research becomes more of an issue in Turkey as there is not a study on general usage frequency and designation of methods that are done in alternative medicine before. Target population of the study comprises of 18-65 years old people who are in Isparta while research is done. 500 people are reached in this study scope. As data collection tool, literature survey is done and Alternative Medicine in Health questionnaire is used. Questions that evaluates general health services and sections that try to specify alternative medicine usage and types are found in this questionnaire. The most preferred method is medicinal botany named as phytotheraphy among given treatment methods in this survey. While the most important factor for use of alternative treatment method is the belief that these methods are natural and not any side effects; the risks because of inadequate studies on alternative treatment are the most significant non -use reasons. Information about treatment is obtained by the environment who used before and treatment materials are provided from herbolists. In this study, satisfaction from health services affects the use of alternative medicine. Not satisfied from health services because patients are turning to alternative therapies.