Gerilla pazarlamanın tüketici satın alma kararı üzerine etkisi
The impact on consumer purchasing decision of gerza marketing
  1. Tez No: 488997
  2. Yazar: DUYGU ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAY ZEKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gerilla pazarlama, piyasada dikkat çekmek amacıyla pazarlama yatırımlarının minimize edilmesi ile beklenmeyen zamanlarda alışılmadık yöntemleri kullanarak gerçekleştirilen faaliyet ve stratejilerin bütünü şeklinde tanımlanmaktadır. Gerilla pazarlamanın uygulamalarının en önemli ve öne çıkan özelliği daha önce alışılmayan ve taklidi yapılamayan mesajlarla tüketicilerde kalıcı etkilere yol açan yaratıcılık, hayal gücü, inovasyon benzeri unsurlara dayanıyor olmasıdır. Gerilla pazarlama ile bir işletme, üretmiş olduğu veya satışını yaptığı malları ve hizmetleri rakiplerinden ayırır ve pazarda mal ve hizmet ile kendisine ayrıcalıklı bir kimlik edindirme çabasındadır. İşletmelerce, günümüz yoğun rekabet koşullarına uyum sağlamak amacı ile kullanılan etkili ve önemli bir teknik olduğu ifade edilen gerilla pazarlama; inovatif, dinamik, değişime ve tüketici kaynaklı isteklere duyarlı pazarlama faaliyetlerinin yürütmektir. Bu çalışma, işletmelerin ürünlerinin ve hizmetlerinin pazarlanması için kullanılan yöntemlerden olan gerilla pazarlama taktiğine dair tüketicilerin görüşlerinin araştırılarak gerilla pazarlama taktiğinin uyandırdığı ilgi ve eğilim düzeyinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmış, bu şekilde tüketicilerin gerilla pazarlama taktiğine ilişin fikir ve izlenimleri ile ilgili veriler edinilmesi istenmiş, konuyla ilgili algı ve tutumların analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma çerçevesinde ulaşılan bulgulara göre müşterilerle kurulmuş iletişimin, ürün ve hizmetlerin pazarlanması amacı ile yararlanılan, ilgi çekici olarak görülen iletilerden önemli olanların bu araştırma ile birlikte ortaya çıkarılması hedeflendi. Katılımcıların büyük bir çoğunluğunun gerilla pazarlamanın ne olduğunu bildiği belirlenmiştir. Gerilla pazarlamanın tüketicilerin satın almalarında çok etkili olmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların cinsiyetlerine, yaşlarına, medeni durumlarına, gelirlerine, eğitim durumlarına göre gerilla pazarlama algıları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Varılan bir diğer önemli bulgu ise, teknolojik gelişmeler doğrultusunda yönlendirilen satış tekniklerine nazaran kalite ve güven içeren bir pazarlama anlayışının ürün ve hizmet pazarlanmasında daha etkili olduğu şeklindedir. Aynı zamanda araştırmaya katılanlar gerilla pazarlama konusunda bilgili olup gerilla pazarlamayı abartılı olarak nitelendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Guerrilla marketing, by minimizing their marketing investments in the market in order to attract attention at unexpected times is defined as the totality of activities that are performed by using unconventional methods and strategies. The most important and prominent feature of the application of guerrilla marketing is not an imitation of the ordinary before a lasting impact on consumers with messages that could not be, which leads to creativity, imagination, innovation is that it depends on factors like. A business with guerrilla marketing, it is that you sell goods and services or manufactured by its competitors in the market and separates it from a privileged identity to the acquisition of goods and services in an effort to. Businesses, in order to fit the conditions of today's intense competition to be an effective guerilla marketing technique that is used and expressed is important; innovative, dynamic, responsive to change requests to conduct marketing activities and consumer-welded. In this study, the methods used for marketing products and services businesses, which is one of guerrilla marketing tactics guerilla marketing is a tactic that aroused the interest of consumers and to investigate the opinions of the trend to determine the level of aims. The research used the survey method as data collection tool in this way, consumers are required to acquire data about guerrilla marketing ideas and tactics with regard to their impressions, perceptions and attitudes relevant analysis was carried out. According to the findings of the research, it was aimed to reveal what is important from the communication that is established with the customers, the marketing of the products and services and the messages which are seen as interesting and interesting. It has been determined that a large majority of participants know what guerrilla marketing is. However, it has been determined that guerrilla marketing is not very effective in purchasing consumers. There was no significant difference between the perceptions of guerrilla marketing according to the gender, age, marital status, income, educational status of the participants. Another important finding that has been gained and the sales techniques directed towards technological developments include the fact that a marketing understanding that includes quality and trust is more effective in marketing products and services. Guerilla marketing is exaggerated.