Kamu kurumları ve kalkınma ajanslarında iç kontrol sistemi kurulması ve yönetimi
To set up and manage internal control system in public administrations and development agencies.
  1. Tez No: 377724
  2. Yazar: M. SERDAR ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Hem kamu hem özel sektör kurumları için geliştirilen iç kontrol ve kurumsal risk yönetimi yaklaşımları, dünya genelinde özellikle gelişmiş ülkelerde uygulanmaktadır. Bu bir tesadüf değildir. Ülkelerin gelişmişliği, kamu yönetimi örgütünün etkinliği ile doğrudan bağlantılıdır. Kamu kurumlarının, katılımcılık, hesap verebilirlik, şeffaflık, kalite, verimlilik, etkinlik, performans odaklı olması, stratejik planı, misyonu, vizyonu, stratejik amaçları ile işletmecilik ilkelerine göre faaliyette bulunması, kamu yönetiminin etkinliğini artırmaktadır. Ülkemizde, Avrupa Birliği standartlarına uyum sağlamak için pek çok reformlar yapılmıştır. Bu kapsamda, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim Kontrol Kanunu ile tanımlanan iç kontrol ve iç denetim kavramları, dünyada genel kabul gören kurumsal risk yönetimi ve iç kontrol çerçevelerine uyumludur. Kamu idarelerinin kamu iç kontrol standartları çerçevesinde kendilerini değerlendirerek iç kontrol standartlarına uyum eylem planı hazırlamaları ve yeni kamu iç kontrol rehberini de göz önünde bulundurarak kamu iç kontrol standartlarını uygulamaları gerekmektedir. Bu şekilde, kamu kurumlarında, etkin bir iç kontrol sistemi ve kurumsal risk yönetimi kapasitesi oluşturulabilecektir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kamu Mali Yönetim Reformu, İç Kontrol, KurumsalRisk Yönetimi, İç Denetim, Kamu İç Kontrol Standartları.
Özet (Çeviri)
Internal control and corporate governance frameworks which were developed for both governmental and private organisations are carried out especially in developed countries throughout the world. This is not a coincidance. Development rate of countries is directly related to efficiency of public administration organisations. For governmental organisations to be focused on participation, accountability, transparency, quality, productivity, efficiency, performance to have strategıc plan, mission, vision, strategıc aims, to act according to management principles increases efficiency of governmental organisations. In our country, many reforms were applied to be compatible with European Union standarts. In this context, internal control and internal audit concepts which were defined in 5018 numbered act of parliament are collateral with corporate risk governance and internal control frameworks which are generally accepted throughout the world. It is compulsory for governmental organisations ro evaluate themselves according to governmental internal control standarts and prepare action plan for conformity to internal control standarts and apply the said standarts taking care of government internal control guide book. So it will be possible to apply an efficient internal control system and to form corporate risk governance capacity in all public administration. KEY WORDS: Reform in Public Fiscal Administration, Internal Control,Institutional Risk Management, Internal Audit, Governmental Internal Control Standarts.