Mali müşavir olabilme hakkına sahip olan öğrencilerin meslek algısı üzerine bir araştırma
A survey conducted on professional perception of students having a right of being financial consultant
- Tez No: 488998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Mali Müşavirlik mesleğini seçme hakkına sahip olan öğrencilerin mesleki algılarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple Batı Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Akdeniz Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi'nde işletme, iktisat, kamu yönetimi, hukuk, maliye, bankacılık ve muhasebe ve finansman bölümlerinde okuyan 355 lisans 4. sınıf öğrencisine anket uygulanmıştır. Mesleki algıların ölçülmesi için farklı kaynaklardan alınan ölçekler kullanılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde muhasebenin temel kavramları ve ilkeleri ele alınmıştır. İkinci bölümde mesleki eğitim ve muhasebe meslek eğitimi ele alınmıştır. Son bölümde ise elde edilen verilerin analizleri yapılmış çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda belirli demografik özelliklere göre öğrencilerin mali müşavirlik mesleğini seçme yönleri arasında pozitif ya da negatif yönlü ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, professional perception measurement of students having right of becoming Financial Consultancy is aimed. For this reason, a survey is made on 355 final year students studying in Akdeniz University, Mehmet Akif Ersoy University and Süleyman Demirel University which are in western mediterranean region. Scales from different sources are used for measuring of professional perception. This study includes 3 parts. First section is about fundamental concepts and principles of accounting. Second section is about professional education and accounting education. The last section is about the data analysis obtained and comments on results. In results of conducted analyses, according to specific demographic features, students who have positive and negative tendencies about choosing Financial Consultancy as a profession is determined.