Yeminli mali müşavir faaliyetlerinde kalite maliyetleri üzerine araştırma
Study on the cost of quality in the activities of certified public accountants
- Tez No: 602825
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Muhasebe meslek grupları, geçmişten günümüze kadarki süreçte her zaman için önemini korumuştur. Bu çalışmada muhasebe meslek gruplarından olan yeminli mali müşavirlik mesleği, kalite ve kalitesizlik maliyetleri ele alınmıştır. Bu doğrultuda yeminli mali müşavir faaliyetlerinde kalitesizlik maliyeti üzerine bir araştırma yapılması amaçlanmıştır. Yeminli mali müşavirlerin faaliyetlerindeki kalitesizlik maliyetleri üzerine yapılan bu araştırmada, 100 yeminli mali müşavire anket uygulanmıştır. Anket sorularına verilen cevaplar amaç doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırmada katılımcıların demografik değişkenlerine bakıldığında yeminli mali müşavirlerin çalışma şeklinin, meslekteki tecrübesinin, eğitim durumunun, aylık net geliri ve aylık giderinin kalitesizlik maliyetlerine verdiği cevapların benzer olduğu, yalnızca yaşının ve cinsiyetin ölçeğe verdiği cevapların farklı olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda; Mükellefin hile eğilimi, cezai işlemler ile azaltılmasına ilişkin durumlara kesinlikle katılmaktadır. Erkeklerin kadın mali müşavirlerin aksine hile yapan mükellefe karşı, kadınlara göre daha katı davrandığı sonucuna varılabilmektedir. Kadın mali müşavirlerin ise hile yapan mükellefe ilişkin cezai işlem uygulanmasına kesinlikle katıldığı ve bu durumda mali müşavirlerin haklarının korunması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting professions have always maintained their importance in the process from the past to the present. In this study, profession of certified public accountant which become from groups of accountant profession, quality and poor quality have been discussed. In this respect, it has been purposed to conduct research on the cost of poor quality in the activities of certified public accountants. In this study on the costs of poor quality in the activities of certified public accountants, a questionnaire had been applied to 100 certified public accountants. The answers to given to questionnaire, had been evaluated according to the purpose. When the demographic variables of the participants have been examined, it had been seen that the way of working of sworn financial advisers, their experience in the profession, their educational background, monthly net income and monthly expenses had been similar to the inadequate costs, only the age and gender had been different. As result of finding; the taxpayer's propensity to cheat has been strictly in the case of criminal action. Unlike female financial advisers, it can be concluded that men behave more rigidly than women who do cheating. It had been concluded that the female financial advisors have been strictly involved in the application of the criminal procedure for the cheating taxpayer and that the rights of the financial advisors should be protected.