Lexical bundles in master students' theses and expert writing: A corpus based analysis
Yüksek lisans tezlerinde ve uzman yazılarında sözcük demetleri: Derlem tabanlı bir analiz
- Tez No: 751621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Türk yüksek lisans öğrencileri ve uzman yazarlar tarafından akademik yazımda Sözlüksel Demetlerin kullanımını açıklamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, katılımcıların akademik yazılarında dört kelimelik Sözlüksel Paketleri kullanımlarını bulmaktır. Bu çalışmaya 29 uzman yazar ile birlikte 30 Türk yüksek lisans öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar otuz tez ve 29 makale yazmışlardır; her yüksek lisans katılımcısı bir tez yazdı ve her uzman yazar farklı konularda bir makale yazdı. Katılımcıların kullandıkları Sözcük Demetleri, a) Yapısal ve b) İşlevsel olmak üzere iki ana kategoride sınıflandırılmıştır. Yüksek lisans tezlerinin bulguları, katılımcıların Yapısal demetleri kullandıklarını göstermektedir: Cümle (%87), ardından Diğer ifadeler (%7) ve Cümlesel (%6). Ek olarak, katılımcılar İşlevsel paketler kullandılar: Referans (%61), ardından Söylem düzenleyicileri (%21) ve duruş ifadeleri (%18). Ayrıca makalelerin bulguları, katılımcıların Yapısal demetleri kullandıklarını göstermektedir: Phrasal (%84), ardından Diğer ifadeler (%11) ve Clausal (%5). Ek olarak, katılımcılar İşlevsel paketler kullandılar: Referans (%73), ardından Söylem düzenleyicileri (%20) ve duruş ifadeleri (%7). Katılımcıların“aynı anda”,“öte yandan”ve“nasıl”gibi İfade demetlerini aşırı kullandıkları sonucuna varılmıştır. Çalışma ayrıca, yüksek lisans öğrencilerinin Sözlüksel Paketleri kullanma becerilerinin akademik yazma seviyelerine ulaşmak için geliştirilmesi gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study describes the use of Lexical Bundles in academic writing by Turkish master students and expert writers. The main aim of the current study is to find the participants' use of four-word Lexical Bundles in academic writing. The writings of 30 Turkish master students and 29 expert writers are included in this study. Each M.A. student wrote one thesis, and each expert writer wrote one article on different topics. The Lexical Bundles used by the participants were classified into two main categories: a) Structural and b) Functional. The findings of the master students' theses show that the participants used Structural bundles: Phrasal (87%) followed by Other expressions (7%) and Clausal (6%). Additionally, the participants used Functional bundles: Referential (61%) followed by Discourse organizers (21%) and stance expressions (18%). Furthermore, the findings of the articles show that the participants used Structural bundles: Phrasal (84%) followed by Other expressions (11%) and Clausal (5%), as well as used Functional bundles: Referential (73%) followed by Discourse organizers (20%) and stance expressions (7%). It was concluded that the participants overused the Phrasal bundles, such as 'at the same time', 'on the other hand', and 'the way in which'. The study also concluded that the master students' ability to use Lexical Bundles must be developed to reach their academic writing level.