Uygulamada strateji yaklaşımı ile tepe yönetim takımını oluşturan aktörlerin kendi içlerinde ve örgüt yapısı ile etkileşimlerinin incelenmesi: Hastaneler üzerinde nitel bir araştırma
Examining interactions of the actors forming the top management team with themselves and their organizational structure with the strategy as practice approche: E qualitative research on the hospital
  1. Tez No: 489032
  2. Yazar: FULYA ALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYKAN ÇİZEL, PROF. DR. MEHMET BARCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Whittington 1996 yılında yapmış olduğu çalışmasında 1960'larda ortaya çıkan plânlama yaklaşımının yöneticilerin karar almasına yardımcı olan, pazar yapısının ve rekabet yapısının anlaşılmasında kullanılan araçlara ve tekniklere odaklandığını, 1970'lerde inovasyon, şirket birleşmeleri, şirket satın almaları, uluslararasılaşma gibi politika araştırmalarının gelişim gösterdiğini ve 1980'lere gelindiğinde araştırmacıların stratejik değişime uyum sağlama konusunda yardımcı olan süreç araştırmalarına yoğunlaştığını, şimdilerde ise süreç okuluna yeni bir içgörü kazandıran ancak temel meseleleri örgütsel düzeyde değil de yönetim düzeyinde ele alan pratik yaklaşımın gündemde olduğunu belirtmiştir. Yazar akademisyenlerin ve uygulayıcıların katılımı ile yeni bir bakış açısının (strategy as practice) belirdiğini ve bu yeni bakış açısının bazı boşlukları doldurduğunu iddia etmektedir. İlgili alanyazın incelendiğinde uygulamada strateji yaklaşımının (strategy as practice) stratejik yönetim alanında yaklaşık son on senelik bir zaman zarfı içerisinde gelişim gösterdiği ve dünya çapında yeni yeni araştırmalara konu edildiği tespit edilmiştir. Söz konusu tespit uygulamada strateji yaklaşımının henüz değerlendirilmemiş potansiyelinin açığa çıkarılması noktasında ilgili tezin çalışılmasına ilham kaynağı olmuştur. Bu ilhamdan yola çıkarak bu çalışma, hastanelerde tepe yönetim takımlarını oluşturan aktörlerin kendi içlerinde ve temsil ettikleri örgütsel yapı ile nasıl bir etkileşim içerisinde olduğunu ve söz konusu etkileşimlerin stratejik eylemlere yansımalarını uygulamada strateji yaklaşımı üzerinden sorgulamayı hedeflemektedir. Araştırma merkezi ve faaliyet alanı Antalya ili olan biri üniversite hastanesi, diğeri özel bir hastane olmak üzere iki farklı örgütsel bağlam üzerinde nitel araştırma, özelde bütüncül çoklu durum deseni aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda yarı yapılandırılmış görüşmelere dayalı 57 görüşme yapılmış, görüşmeler, gözlem ve doküman incelemeleri ile desteklenmiştir. Söz konusu çalışmanın, örgütsel ve sosyal pratiklere, praksislere ve uygulayıcıların dünyasına odaklanılması ve özellikle bağlamın içeriden keşfine yönelik çaba sarf edilmiş olması, kuramsal açıdan nitelikli bilgi üretme bakımından alana önemli ve anlamlı bir katkı sağladığı kanaatini güçlendirmektedir. Bu bağlamda daha sonra yapılacak olan çalışmalara rehberlik edebilecek önemli açılımlar sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In his 1996 year's study, Whittington stated that planning approach in 1960s focused on managerial decision making process, market and competitive structures which were used as a tool and technique in this process; in 1970s it focused on some politics researches' improvements such as innovation, firm mergers, firm acqusitions, and internalization process; in 1980s it focused on some strategic change and adaption to this change has become an important topic; Nowadays, intstead of organizational level, it has focused on some practical managerial level solutions with giving some insight to the processchool. The author emphasizes that a new view (strategy as practice) is come to the front with the contributions of academicians and practitioners. Beside, he claims that this new view fill an existing niche in the field. In the literature review, this view of“strategy as a perspective”has examined and investigated in the strategic management field since ten years. It is also an important topic in todays researches and many new researches are stuyding this topic in world-wide. Thus, the emphasized potential of this strategic perspective is the main starting point of this thesis. In accordance with this inspiration, this study aimed to investigate the formation of the top management teams (i.e. their inside formation, the interaction with the organizational structure) and the effects of these formations on strategic movements. While doing these, we use the practical implications from the side of strategy approach. The sample comprise of two hospitals in Antalya region. One of them belongs to the government and the other is private where the governmental is university hospital. We used a qualitative method that includes the holistic multiple case design. Thus, we made 57 different in depth interviews. Beside this, we made observations, we investigated other documents and some archive records. With the study findings, we think that we will give new insight to the academics and practitioners. Especially, giving an insight to the exploration of the context and establishing knowledge from the side of theory are some of the main the contributions of this study. Thus, the findings of the study will give guide to the other researches that will be made in the future.