Farklı oranlarda ham protein içeren rasyonlarla beslenen broilerlerde böbrek, karaciğer ve kalp kası (ventrikulus duvarı) dokusunun histolojik yöntemlerle incelenmesi
Examination of kidney, liver and heart muscle (ventriculus wall) tissues of broilers fed diets including crude protein rations by histological methods
- Tez No: 48905
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ERCAN ARTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma broilerlerde böbrek, karaciğer ve kalp kasmdan (ventrikulus duvarı) alman örneklerin yeme ve gelişime bağlı olarak geçirdiği değişimlerin histolojik yöntemlerle incelenmesi amacıyla yapıldı. Broilerler ham protein oranı %16.54 (I. Grup) ve %24.10 (II. Grup) olan iki farklı rasyonla beslendi. Bunlardan 14., 28., 42. ve 56. günlerde alınan böbrek, karaciğer ve kalp kası doku örnekleri incelendi. Araştırmada 80 adet broiler civciv kullanıldı. Tamponlanmış formol ve formol-salinde tesbit edilen örneklerden rutin histolojik yöntemlerle parafin bloklar hazırlandı. 5 u kalınlığında kesitler alındı. Bu kesitlere Triple (Üçlü) ve PAS boyaları uygulandı. Örneklerin bir kısmından ise kryostat'da kesitler alınarak Sudan İÜ boyaması yapıldı. Preparatlardan ekranlı mikroskopta, böbrekte; kortikal ve medullar up glomerulus, tubulus proksimalis konvoluta, tubulus distalis konvoluta çaplan, karaciğerde; hepatik plak kalınlıkları ve kalp kasında ise fibra muskularis çaplan ölçüldü. Sayısal veriler bilgisayarda değerlendirildi. Elde edilen sayısal değerler 11 adet tablo ve 6 adet grafikle verildi. Böbrek, karaciğer ve kalp kası doku örneklerinde, iki grup arasında histolojik yapıda farklılık izlenmedi. Karaciğerde yağlanma görülmezken böbrek ve kalp kasında 42. ve 56. günlerde çok az bir yağlanma olduğu ve yağlanmanın I. grupta İL gruba oranla daha fazla olduğu belirlendi. I. grupta böbrekte saptanan histometrik değerlerin günler arası farklılığı istatistik açıdan önemsiz bulundu. İL grupta kortikal tip glomeruluslann çaplan arasındaki farklılık istatistik açıdan 14. günle 56. gün ve 42. günle 56. gün arasında PO.01 düzeyinde, tubulus distalis konvolutalann çaplan ise 14. günle 28. ve 56.
Özet (Çeviri)
This study is made in order to examine the changes on kidney, liver and heart muscle (ventriculus wall) by histological techniques in comparison with feed and growth. The broilers were fed with two different rations including 16.54% (1st group) and 24.10% (2nd group) crude protein respectively. The kidney, liver and heart muscle samples collected on the 14th, 28th, 42nd and 56th days. İn this study, 80 broiler chicks were used. Paraffin blocks were prapered by routine histological methods from the samples fixed in buffered formaline and formaline-saline solutions. The sections were prepared in 5 u thickness. These sections were stained with Triple and PAS (periodic acid schiff) staining methods. Some of the samples were cut by a cryostate and stained by Sudan HI. From these preparations, cortical and medullary type glomeruli, proximal convoluted tubules, distal convoluted tubules of kidneys, hepatic plate thicknesses of livers and muscular fiber of heart muscle diameters were measured by a monitoring microscope. The numerical data obtained were analysed by a computer. The numerical values obtained were shown in 11 tables and 6 graphics. No evidence of difference in histological structures of kidney, liver and heart muscle tissue samples between the two groups. No fat deposition was observed in the livers. However; in kidney and heart muscle some evidence of fat deposition was observed on the 42nd and 56^ days, particularly more abundant in the first group than in the second. In the first group, the difference of the histometrical of the kidneys values detected in the first group was not statistically significant among the days.