İstihdam yaratmayan büyüme ve nedenleri: Türkiye için bir inceleme
Jobless growth and its causes: A review for Turkey
- Tez No: 489078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA TEKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Türkiye'de ki ekonomik büyüme, işsizlik ve istihdam ilişkilerini incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Yüksek büyüme oranları gerçekleştiren ülkelerin işsizlik oranlarında ciddi bir azalmanın yaşanıp istihdamın artacağı yönünde ki genel beklenti son yıllarda fazlasıyla sorgulanmaktadır. Çünkü gerek Türkiye ekonomisi gerekse diğer birçok ülkede yüksek oranlı büyüme kaydedilse de bu durum istihdamı arttırıcı yani işsizliği azaltıcı etkisini yitirmekte ve istihdamsız büyüme olgusunu ortaya çıkarmaktadır. Bu gelişmeler ışığında istihdam, işsizlik ve ekonomik büyüme kavramları teorik olarak ele alınmış ve hem Türkiye hem de belirli ülke gruplarında ki işsizlik-büyüme konusunda ki ampirik literatür incelenmiştir. İstihdam yaratmayan büyüme olgusunun gelişimi ve ülkelerde ki işsizlik-büyüme ilişkisi grafiklerle açıklandıktan sonra Türkiye için istihdam eşikleri ve istihdam esneklikleri hesaplanarak yorumlanmıştır. Türkiye'de ki büyüme-işsizlik ilişkisinin ilerleyişini daha iyi görebilmek için, 1985-2015 dönemi yıllık verileri ile ARDL Sınır Testi ve Toda Yamamoto Nedensellik Testi yapılmıştır. Uygulanan testler sonucu istihdamsız büyüme sürecinin olduğu tespit edilmiş ve bu durumun nedenleri ortaya konularak çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The term ''Jobless Growth'' refers to the situation in which even when output, measured in terms of GDP, rises the growth of employment lags way behind. This situation has been seen not only in developing countries but in the industrial economics as well. The latest studies on the estimates of employment and unemployment in the country indicate that the rate of job creation during the years of rapid growth has been poor. In this study we were theoretically examined the empirical literature on unemployment-growth in both Turkey and certain groups of countries. The development of the phenomenon of jobless growth and the relationship between unemployment and growth in countries are explained by graphs and we also look for the elasticity of employment in Turkey. We used ARDL Bounds Test and Toda-Yamamoto Causality Test for the period 1985-2015 to examine the relationship between growth and unemployment. The result of this study confirms that there is a jobless growth in Turkey. In this thesis we have also theoretically discussed the reasons of the jobless growth and the solution proposals of this situation for Turkey.