OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi'nin Türk işletmelerinde uygulanabilirliği üzerine bir araştırma: Aynı sektörde faaliyet gösteren Türkiye kökenli bir işletme ile Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası bir işletmenin incelenmesi ve karşılaştırılması
A study on the applicability of OHSAS 18001 occupational health and safety management system in Turkish enterprises: A comparison between a Turkish-run enterprise and an international-run enterprise both operating in the same industry
- Tez No: 489077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkin bir şekilde işletilebilmesi günümüzde çalışanlar ve işletmeler açısından oldukça önemli bir husustur. Bu uygulamaların sürekli ve sürdürülebilir olması ise sistematik yaklaşımlarla sağlanabilmektedir. Bu amaca hizmet etmek için oluşturulmuş olan OHSAS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi kuşkusuz ki sistemi uygulayan her işletme için fayda sağlamaktadır. Evrensel olan OHSAS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi etkinliğinin, sistemi uygulanmakta olan işletmenin kültürüne, ülke kültürüne ve gerekliliklerine göre değişip değişmediğinin değerlendirilmesi bu çalışmanın ana araştırma konusudur. Bu çerçevede elde edilen bulgular ile sistemi uygulayan işletmenin kültürüne, ülke kültürüne ve gerekliliklerine bağlı olarak değişmekte olduğu aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carrying out successful and effective occupational health and safety practices is a matter of crucial importance both for employees and employers in today's world. Systematic approaches are strongly required to keep these practices consistent and sustainable. Designed to serve the aforementioned purpose, OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System undoubtedly brings benefits to each enterprise that can successfully implement the system. The main objective of this study is to explore whether or not the Universal OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System activity changes according to the culture of the relevant enterprise that has adopted the system, relevant country's (enterprise) culture and requirements. Accordingly, this study will attempt to discuss that, through the findings obtained within this context, the system changes with respect to enterprise culture, country's culture and relevant requirements.