Endülüs Arap edebiyatında şair cariyeler
Concubine poets in the period of Andalusia
  1. Tez No: 489088
  2. Yazar: HALİT YUSUFAZIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada Endülüs Arap Edebiyatında Şair Cariyeler konu edilerek Endülüs'de XIII. – XV. Asırlar arasında yaşamış şair cariyelerin şiirleri, hayatları, buraya geliş sebepleri ve cariye kültürünün bu bölgede yaygınlaşmasına zemin hazırlayan etmenler üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda Endülüs dönemi cariye şiirlerinin içerik, lafız ve muhteva gibi sanatsal yönleri edebi bir şekilde ele alınarak etraflı bir şekilde incelenmiştir. Bununla birlikle çalışmada, cariyelerin Endülüs sosyal hayatı üzerindeki etkileri de ele alınmış ve genel anlamda şiirin Endülüs'te ortaya çıkışı ve gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Endülüs'te 95/711- 897/1482 tarihleri arasında yaşamış olan meşhur cariye şairlerin çoğunlukla idareci veya eşrafın cariyeleri olduğu görülmüştür. Kamer el-Bağdâdiyye'nin cariyesi gibi bazı cariyeler kendi iradeleri ile şiir okurken, III. Yusuf cariyesi gibi bazıları da efendilerinin talebi ya da emri ile şiir okumuşlardır. Şiir inşâd eden cariyeler toplumu özellikle sanat ve edebiyat alanında etkilemiştir. Dolayısıyla Endülüs Dönemi cariye şairleri sanatsal açıdan aynı dönemde şiir yazan erkek şairlere denk şiirler yazabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, concubine poets in the Andalusian Arabic literature was the subject. The poetry of the poet carers who lived in the period mentioned here, their lives, the reason for arrival in Andalusia and the information that prepared the ground for the spreading of the concubine culture to this region were given extensive information. At the same time, the artistic aspects of the Andyphian Period concubine poetry, namely the content, the lyric and the literary elements of the concubine poetry, were handled and the artistic aspects of the poems written in this period were handled extensively. In this work, the concubine of the social life in Andalusia were also discussed, and in general the poetry was informed about the emergence and development of Andalusia. The famous concubine poets who lived in Andalusia between 95/711- 897/1482 were mostly carnivals of the administrative section. Some caravans, such as the shrine of Qamar al-Baghdadiyya, read poetry with their own will, while some caravans, such as the third Yusuf, took poetry with the request or order of his master. Poetry concubine have influenced society, especially in the arts and literature. As a result, the Andalusian Period concubine poets could write poems equivalent to male poets who wrote poetry in the same period in terms of art.