Determinants of large stock price movements: A perspective from options market
Büyük hisse senedi fiyat hareketlerinin belirleyicileri: Opsiyon piyasasından bir perspektif
  1. Tez No: 489112
  2. Yazar: DUYGU ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANSELİ SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, opsiyon işlem hacminin büyük hisse senedi fiyat hareketleri üzerindeki bilgi rolünü ampirik olarak araştırıyorum. Her şirket için önceki 60 ayın ortalama getirisine göre büyük hisse senedi fiyat hareketlerini belirtmek için iki değişken tanımladım: olumlu ve olumsuz hareketler. Ayrıca, opsiyon piyasasında bilgilendirilmiş tüccarları belirtmek için fiyat temelli önlemleri ve O/S oranını kullanıyorum. Çalışmada, 1996'dan 2015'e kadar olan dönemi kapsayan 2778 bireysel ABD firması için aylık opsiyon ve borsa veri datası kullandım. Önceki literatürden farklı olarak, opsion hacimlerinin büyük hisse senedi değişimlerini tahmin edebileceğini gösterdim. Özellikle olumsuz bir hareketten önce, yatırımcılar para dışında satım opsiyonlarını tercih ediyorlar. Bu nedenle, satım opsiyonlarının hacmi alma opsiyonları hacminden daha yüksek öngörü gücü taşır. Olumlu bir hareketten once ise yatırımcılar opsiyon piyasasında alım satım konusunda isteksiz davranıyorlar. Bu sonuçlar, yatırımcıların iyi ve kötü haberlerden önce asimetrik davrandıklarını belgelemektedir.
Özet (Çeviri)
I empirically investigate the information role of trading volume of call and put options on large stock price movements. I define two variables -crash and jump- to indicate large stock price movements with respect to average return of previous 60- months for each company. Moreover, I use price-based measures and O/S ratio to indicate informed traders in the options market. The sample consists of comprehensive monthly U.S. options and stock market dataset, for 2778 individual firms, which spans the period between 1996 to 2015. I find that volume of put and call options has information about large negative movement in contrast to previous literature both before a jump and a crash. Specifically, before a crash, investors prefer to buy out-of-money put options. Moreover, put volume has a higher predictive power than call volume on crash variable. Before a jump, investors become reluctant to trade in options market. These results document that investors behave asymmetrically before good and bad news.