Financial anomalies in malaysia: Does Shari'ah compliance matter?
Malezya'da finansal anormallikler: Şer'i uyumluluk önemli mi?
- Tez No: 712837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMED ESKANDAR SHAH MOHD. RASİD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: INCEIF (International Centre for Education in Islamic Finance)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Yatırımcıların nasıl davrandıklarını tam olarak anlamadan piyasaların nasıl çalıştığını anlamak zordur. Etik ve dini taahhütler, sosyal, çevresel ve yönetişim konularının yatırım analizine entegrasyonu ile yatırımcıların ekonomik davranışları üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Bu nedenle, bu çalışma, şeriat uyumlu bir yatırımın etik ve dini yatırımların bir alt kümesi olarak finansal olmayan yönünün yatırımcı davranışını ve sonuç olarak Malezya bağlamındaki finansal piyasaları nasıl etkileyebileceği sorusunu ele almaya çalışmaktadır. İlk olarak bu çalışma, 2000-2015 döneminde Şer'i uyumlu menkul kıymetler listesindeki değişikliklerin hisse senedi fiyatı ve işlem hacmi üzerindeki etkisini araştırdı. Çalışma, kısa ve uzun vadede Şer'i uyumlu hisse senedi listesi duyurusunun hisse senedi alım satım hacmi ve fiyatı üzerindeki etkilerini analiz etmek için olay çalışması metodolojisinin bir parçası olarak piyasa modelini kullanmaktadır. Bulgumuz, İslami kurumsal ve Müslüman bireysel yatırımcılarının uzun vadede halka yeni arz edilmemiş hisse senetlerinde talebin artırdığını ve anormal getiriler ve işlem hacminde kalıcı bir artışa neden olduğunu göstermektedir. Öte yandan, listeden çıkarılan hisse senetlerini satma baskısı negatif anormal getiri ve kısa vadede işlem hacminde artışa neden oluyor. Ancak, Malezya Borsası'nda halka arz sırasında düşük fiyatlandırma geniş çapta belgelenmiştir. Sonuç olarak, halka arz olmuş Şer'i uyumlu hisse senetlerinin önemli bir fiyat artışı söz konusudur ve ticaretin ilk günlerinde işlem hacmini azaldığı için Şer'i uyumluluğun finansal etkisini analiz etmek daha zordur. Bu bulgular, Şer'i uyumlu menkul kıymetlerin finansal olmayan yönünün dini bilinçli yatırımcıların davranışlarını etkilediğini ve Malezya Borsası'nda piyasa anormalliklerine yol açtığını göstermektedir. İkinci olarak bu çalışma Malezya'daki İslami ve konvansiyonel fonların akış-getiri ilişkisini analiz etmektedir. Çalışmamız İslami ve konvansiyonel fonlara para akışının etkenlerini analiz için random effect modelini kullanarak Panel Veri analizini benimsemiştir. Çalışma, İslami fonlara gelen para akışın, geleneksel fon akışlarına göre pozitif gecikmeli getirilere daha duyarlı olduğunu ortaya koymaktadır. Ortalama fon getirisinin negatif olduğu göz önüne alındığında, İslami fonlar hala sermaye girişlerinden yararlanırken, konvansiyonel fonlardan para çıkışları vardır. Daha sonra bu çalışma Ramazan ayının Malezya'daki İslami ve konvansiyonel fon akışı-performans ilişkisi üzerindeki etkisini inceledi. Ramazan ayında konvansiyonel fonların fon çıkışlarının artarken, İslami bir fonun içine veya dışına para akış yönünü etkilemediğini görüyoruz. Çalışma aynı zamanda farklı finansal getiri gruplarının para akışları üzerindeki etkisini inceliyor ve İslami fonların üst ve alt performanslarının geleneksel muadillerine göre daha büyük para akışları çektiği sonucuna varıyor. Bu bulgular, İslami fon yatırımcılarının, Şer'i uyumlu finansal varlıklara yatırım yapmaktan finansal olmayan fayda sağladıklarını göstermektedir. Bu nedenle, geleneksel fon yatırımcılarına kıyasla daha sadıktırlar. Üçüncü olarka bu çalışma analist öneri revizyonlarının etkisini Malezya Borsası'ndaki Şer'i uyumlu olan ve olmayan hisse senedi fiyatları üzerindeki incelemektedir. Çalışmamız 2005- 2016 dönemi boyunca analiz önerisi yükseltilmiş ve indirgenmiş hisse senetlerinin hem kısa hem de uzun vadeli performansını analiz etmek için olay çalışması metodolojisi ve piyasa modelini kullanmaktadır. Çalışmamız tuttan-alıma eklenen hisse senetlerinin pozitif anormal getirilere sahip olduğunu gösterirken tuttan-satışa ve alımdan-tuta revize edilen hisselerin kısa ve uzun vadede negatif anormal getirilere sahip olduğunu bulmuştur. Bu bulgu analistlerin tavsiye revizyonlarının değerli bilgiler taşıdığını göstermektedir. İkinci olarak, çalışmamız analistlerin önerilerinin finansal tablo duyuruları ile alakalı ve alakasız olmaksızın çeşitli zaman dilimlerinde fiyat tepkileri üzerinde yaptığı etkisini incelemiştir. Sonuç olarak finansal tablo duyurularının analistlerin tavsiye revizyonlarını tetikleyebildiğini gösteriyor çünkü yatırımcılar, analistlerin finansal tablo duyuruları ile alakalı olarak yapılan tavsiye revizyonlarının hisse fiyatlarında güçlü bir şekilde tepki vermesine sebep olduğunu bulduk. Son fakat en önemlisi, çalışmamız analistlerin öneri revizyonlarının Şer'i uyumlu olan ve olmayan hisse senedi performanslarındaki farkının göz ardı edilebilir seviyede olduğunu göstermektedir. Bu bulgu, analistlerin Şer'i uyumlu şirketlere yönelik öneri revizyonlarının, Şer'i uyumlu olmayan hisse senetleri için herhangi bir ek yatırım değerine sahip olmadığını göstermektedir. Geniş anlamda, bu tez, Şer'i uyumlu yatırımın finansal olmayan yönünün yatırımcıların davranışını nasıl etkilediğini ve Malezya finans piyasalarında piyasa anormalliklerine yol açtığını daha farklı açılardan göstermiştir. İslami finans kurumlarının müşterilerinin geleneksel muadillerinden farklı davrandıklarını, çünkü Şer'i uyumlu finansal varlıklara yatırım yapmaktan ek fayda elde ettiklerini gösteriyor. Son olarak tez, Şer'i uyumlululuğun finansal olmayan bir bilgi olmasına rağmen, İslami finans kurumlarına ve ürünlerine genellikle finansal değer katabileceği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is difficult to understand how markets work without a thorough understanding of how investors behave. Ethical and religious commitments can exert enormous influence on economic behaviours of investors by integration of social, environmental and governance issues into investment analysis. Therefore, this study attempts to address the question of how non-financial aspect of Shari'ah compliant investment as a subset of ethical and religious investing can affect investor behaviour and consequently, financial markets in the context of Malaysia. The thesis addresses gaps in three main research issues of interest to understand how Shari'ah compliance as non-financial information affects investor behaviour and leads to financial anomalies in Malaysia. Firstly, the study investigated the effect of changes in List of Shari'ah compliant securities on stock price and trading volume over the period 2000-2015. The study employs the market model as part of event study methodology to analyse the impact of announcements about Shari'ah compliant status of listed securities on stock trading volume and price in short- and long-term horizons. Our finding suggests that Islamic institutional and Muslim retail investors increase the demand for added Non-IPO stocks in the long term and cause a permanent increase in abnormal returns and trading volume. Meanwhile, pressure to sell removed stocks leads to negative abnormal return and increase in trading volume in the short term. However, the equity companies sell in an initial public offering tends to be underpriced in Bursa Malaysia. Consequently, there is a substantial price jump and decreasing the trading volume on the early days of trading and analysing the financial impact of Shari'ah compliance is more elusive. We find that the single objective of generating financial returns cannot explain the decision-making process of because Shari'ah conscious investors can have a trade-off between financialreturns and heavenly rewards. Therefore, Shari'ah non-compliant stocks are not close substitutes of newly classified Shari'ah compliant securities while coordinated trading of a large number of Islamic Institutional and Muslim retail investors create severe limits to arbitrage. These findings show that non-financial aspect of Shari'ah compliant securities affects behaviours of Shari'ah conscious investors and induce to market anomalies in Bursa Malaysia. Secondly, the study analyses flow-return relation of Islamic and conventional funds in Malaysia. The study adopts Panel Data analysis by using random effects model to evaluate the determinants of money-flows to Islamic and conventional funds. The study finds that flows to Islamic funds are more sensitive to positive lagged returns than conventional fund flows. Given that the average return of funds is negative, Islamic funds still enjoy capital inflows whereas conventional funds had money outflows. Then, the study captured the effect of Ramadhan month on flow-performance relation of Islamic and conventional funds in Malaysia. We find that fund outflows of conventional funds increase during Ramadhan month while it does not affect the direction of money flows either into or out of an Islamic fund. Although high religiosity during Ramadhan month can lead to money flows from conventional funds to Islamic funds, Muslims may withdraw from Islamic funds for giveaways and Hari Raya Aildul Fitri celebration. The study also examines the impact of relative performance on money flows and conclude that top and bottom performers of Islamic funds attract larger money-flows than their conventional counterparts. These findings indicate that investors of Islamic funds derive non-financial utility from investing in Shari'ah compliant financial assets. Therefore, they are more loyal compared to investors of conventional funds.Thirdly, the study examines the effect of analyst recommendation revisions on prices of Shari'ah compliant and Shariah non-compliant listed securities in Bursa Malaysia. The study uses event study methodology and the market model to analyse both the short and long-term performance of upgraded and downgraded stocks over the period 2005-2016. The study finds that while stocks added-to-buy had positive abnormal returns, the stocks added-to-sell and remove-from-buy had negative abnormal returns in short- and long-term horizons. This finding shows that analysts' recommendation revisions carry valuable information. Secondly, the study examined the effect of analysts' recommendation revisions issued contemporaneously with earnings announcements and without earnings announcements on price reactions over various time horizons. The results show that earnings announcements can trigger analysts' recommendation revisions because the investors react strongly to analysts' recommendation revisions issued contemporaneously with earnings announcements. Last but not least in importance, the study suggests that performance differences of Shari'ah compliant and Shari'ah non-compliant stocks in response to analysts' recommendation revisions are negligible. This finding shows that analysts' recommendation revisions for Shari'ah compliant companies do not own any additional investment value than those for Shari'ah non-compliant stocks. In a broad sense, this thesis provides a further understanding of how non-financial aspect of Shari'ah compliant investment influences the behaviour of investors and leads to non-market behaviour in Malaysian financial markets. We find that even though there is higher cost of providing financial services, Shari'ah compliant labels still attract Shari'ah sensitive investors. It shows that the clientele of Islamic financial institutions behaves differently from their conventional counterparts because they may deriveadditional utility from investing in Shari'ah compliant financial assets. Finally, the thesis concludes that although Shari'ah compliance is non-financial information, it can often add financial value to Islamic financial institutions and their products. Overall, this study shows Shari'ah compliant investment is not a purely ration decision. Thus, Shari'ah compliance matters for financial anomalies in Malaysia.