Kamu-özel işbirliklerinde kamu yararı
Public interest in public-private partnerships
- Tez No: 489111
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 463
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, kamu-özel işbirlikleri tanımlanmaya ve sınıflandırılmaya çalışılarak, kamu alımları ve özelleştirme uygulamaları ile karşılaştırılmıştır. Kamu hizmetlerinin görülme usulleri kapsamında kamu-özel işbirlikleri incelenerek, kamu-özel işbirliği sözleşmelerinin hukuki niteliği saptanmıştır. Günümüzde uygulanmakta olan kamu-özel işbirliği yöntemleri incelenerek, hukuki alt yapıdaki dağınıklığın neden olduğu belirsizlik saptanmış ve yeknesak düzenleme ihtiyacı ortaya konulmaya çalışılmıştır. İdare Hukuku'nun temel kavramlarından biri olan kamu yararının sağlanması için, kamu-özel işbirliklerinde hem yöntemsel, hem de sözleşmesel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly public-private partnerships are tried to be defined and classified, and then they are compared with public procurement and privatization practices. Afterward, public-private partnerships are examined within the scope of public services, and the legal natures of public-private partnership agreements are determined. The uncertainty caused by the legal sub-structure which regulates the public-private partnership methods that are currently implemented has been determined, and the need for uniform regulation has been put forward. In the study, the issues that need to be considered both methodically and contractually in public-private partnerships have been discussed in order to ensure public interest, which is one of the basic concepts of Administrative Law.