Hakemlerin hukuki sorumluluğu
Civil liability of the arbitrators
- Tez No: 489114
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmada, sıklıkla başvurulan bir uyuşmazlık çözüm yolu olan tahkim faaliyetinin kilit unsurlarından birini teşkil eden hakemlerin hukukî sorumluluğunun temeli, kapsamı ve neticeleri incelenmektedir. Bu amaçla ilk olarak hakemlerle uyuşmazlığın tarafları arasındaki ilişkinin hukukî temeli incelenmiştir. Daha sonra söz konusu hukukî ilişkinin temelini teşkil eden hakem sözleşmesinin niteliği irdelenmiş, tarafların bu sözleşmeden doğan hak ve yükümlülükleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Son olarak da hakemlerin hukukî sorumluluğunun kanunlarda ne şekilde düzenlendiği, bu düzenlemelerin sınırlandırıcı olup olmadığı tartışılmıştır. Ayrıca hakemlerin hukukî sorumluluğu, hâkimlerin hukukî sorumluluğu ile karşılaştırılmış, hakemler açısından hukukî sorumluluktan bağışıklığın söz konusu olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Hukukî sorumlulukla ilgili olduğu ölçü de hakemlerin cezai sorumluluğu da sınırlı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal basis, scope and consequences of the civil liability of arbitrators, who constitute one of the essential elements of arbitration, which is a frequent dispute resolution method. For this purpose, the legal basis of the relationship between the arbitrators and the parties to the dispute is first examined. Later on, the legal nature of the arbitration agreement, which constitutes the basis of the contractual relationship, is examined and the rights and obligations of the parties arising from this contract were handled separately. Finally, it is discussed how the arbitrators' civil liability is covered by law and whether these regulations are restrictive. In addition, the civil liability of the arbitrators is compared with the civil liability of the judges and it is asked whether the arbitrators have an immunity from civil liability. The criminal liability of arbitrators is also taken into consideration, as far as it is related with civil liability.