The crescent, the lion and the eagle: Re-analyzing the Ottoman Apulian campaign and attack on Corfu (1537) in the context of Ottoman-Habsburg rivalry
Hilâl, aslan ve kartal: Osmanlı-Habsburg rekabeti bağlamında Osmanlı'nın Apulya seferi ve Korfu saldırısını (1537) yeniden incelemek
- Tez No: 489115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL LATIMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu tez Osmanlı'nın 1537'deki Apulya Seferi ve Korfu Saldırısı'nın tafsilatlı bir tarihsel anlatısını ortaya koymaktadır. On altıncı yüzyıl Osmanlı siyasetini ve evrensel hâkimiyet söylemini karakterize eden Osmanlı-Habsburg rekabetinin doğal bir sonucu olan Apulya Seferi temel olarak İtalya üzerine yapılacak bir Osmanlı-Fransız ortak askerî harekâtı olarak planlanmış olsa da Fransa Kralı'nın sefere vadettiği askerî desteği vermemesi sebebiyle güneydoğu İtalya'ya yapılan münferit bir Osmanlı saldırısı olarak kalmıştır. Sefer sırasında Andrea Doria ve Venedik kaptanları tarafından Osmanlı donanmasına yapılan saldırılar harekâtın seyrini değiştirmiş, Sultan I. Süleyman Venedik kontrolündeki Korfu Adası'na saldırı emri vermiştir. Osmanlı saldırısı savaş mevsiminin sonuna gelindiği gerekçesi ile Eylül ayında sonlandırılmıştır, Osmanlı ordusu Korfu fethini tamamlayamadan İstanbul'a dönmüştür. Bu tez, temel olarak, on altıncı yüzyılda Osmanlı ve Habsburg hanedanları arasında süregelen rekabetin doğası tetkik edilmeden Osmanlı'nın neden böylesi bir sefere kalkıştığının anlaşılamayacağını ortaya koymaktadır. Çalışma harekâtı Apulya Seferi olarak tanımlamakta ve Osmanlıların 1537'de Habsburg idaresindeki güney doğu İtalya'da bir nevi metbuiyet arayşında olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, seferin“Korfu Seferi”olarak değerlendirilmemesi gerektiği de değerlendirilmesinin doğru olmadığı savı Korfu'nun Osmanlı'nın 1537'deki ana hedefi olmadığı tespitiyle desteklenmektedir. Çalışmada 1537 Seferi'nin Osmanlı-Venedik ilişkilerine etkisi de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation produces a detailed historical narrative of the Ottoman Apulian Campaign and the Attack on Corfu in 1537. Although the Apulian Campaign, a natural consequence of the Ottoman-Habsburg rivalry, which characterized the sixteenth-century Ottoman policies and discourse of universal sovereignty, was originally planned as an Ottoman-French joint military operation, it remained as an individual Ottoman attack on the south eastern Italy since the French King did not offer his already promised military support during the campaign. The attacks of Andrea Doria and the Venetian captains on the Ottoman ships during the campaign changed the course of the initiative and Sultan Süleyman I ordered the attack on the island of Corfu, under Venetian control. The Ottoman attack was ended since the season of war ended and the Ottoman army returned to Constantinople without having completed the conquest of Corfu. This dissertation mainly argues that one could not understand why the Ottomans engaged in such a venture without analyzing the nature of the rivalry between the Ottoman and Habsburg dynasties in the sixteenth-century. The study defines the campaign as the Apulian Campaign and defends the argument that the Ottoman sought to establish some sort of suzerainty in south eastern Italy, bound to the Habsburg realm. Moreover, it asserted that the campaign should not be evaluated as the“Expedition of Corfu”by stating that Corfu was not the principal target of the Ottomans in 1537. The impact of the 1537 Campaign on the Ottoman-Venetian relations is also discussed in this study.