An Ottoman administrative response to the Macedonian question: The General Inspectorate of Rumelia (1902-1909)
Makedonya sorunu'na bir Osmanlı idari cevabı: Rumeli Vilâyetı Umum Müfettişliği (1902-1909)
  1. Tez No: 489116
  2. Yazar: SADİYE SENA DİNÇYÜREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışma, Padişah II. Abdülhamid tarafından 29 Kasım 1902'de kurulan Rumeli Vilâyâtı Umum Müfettişliği'ni ele almaktadır. 1878 Berlin Antlaşması sonrasında Avrupalı güçler tarafından Osmanlı İmparatorluğu üstünde imparatorluğun Avrupa topraklarında reform uygulanması için devamlı bir diplomatik baskı vardı. Böylece padişah Rumeli Vilâyâtı Hakkında Talimatname'yi uygulamaya koydu ve başarılı devlet adamlarından Hüseyin Hilmi Paşa'yı umumi müfettiş olarak atayarak Makedonya Meselesi'ne idari bir çözüm sağlamayı amaçladı. Müfettişlik 1903 yılında, Avrupa'nın Osmanlı Makedonyası için önayak olduğu reform projeleri kapsamında temelden bir takım değişimlere uğradı ve 1909'a kadar kesintisiz olarak çalışmaya devam etti. Bu yıllar içerisinde, Avusturyalı ve Rus Sivil Ajanların tayini, Avrupalı subayların idaresindeki jandarma tensikatı ve Uluslararası Mali Komisyon'un kurulmasıyla Müfettişlik Hüseyin Hilmi Paşa idaresinde karmaşık bir uluslararası mekanizma haline geldi. Hamidiye İdaresinin Rumeli'deki en yüksek temsilcisi olarak Genel Müfettişlik, Jön Türklerin Makedonya'da yükselişi de dahil olmak üzere, bölgede meydana gelen birçok tarihsel gelişmede önemli rol oynadı. Bu çalışmanın amacı, bu Osmanlı kurumunun bir monografisini oluşturmak ve yirminci yüzyılın ilk on yılındaki tarihsel önemine dair derinlemesine bir analiz sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the General Inspectorate of Rumelia which was established on 29 November 1902 by Sultan Abdülhamid II. In the aftermath of the 1878 Berlin Treaty, there was a constant diplomatic pressure on the Ottoman Empire by the European Powers to implement reforms in its European territories. Hence, the Sultan introduced the Instructions for reforms in the Rumelian provinces and appointed an able statesman, Hüseyin Hilmi Pasha, as the Inspector-General to provide an administrative solution to the Macedonian Question. The Inspectorate went through a fundamental transformation in the year 1903 with the European initiated reform schemes for Ottoman Macedonia and functioned uninterruptedly until 1909. Throughout these years, with the appointment of Austrian and Russian Civil Agents, reorganization of the Gendarmerie by the European officers and the establishment of the International Financial commission, the Inspectorate turned into a complicated international mechanism led by Hüseyin Hilmi Pasha. As the highest representative of the Hamidian Regime in Rumelia, the General Inspectorate played an important role in a number of historical developments that took place in the region, as well as the rise of the Young Turks in Macedonia. This study aims to provide a monograph of this Ottoman institution and an in-depth analysis of its historical significance during the first decade of the twentieth century.