A case study of Hollywood to Yeşilçam cross-cultural film remakes
Hollywood sinemasından Yeşilçama yeniden çevrim ulusaşırı film örnekleri
- Tez No: 489117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COLLEEN BEVIN KENNEDY KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Hollywood filmleri Sabrina (1954) ve Some Like It Hot (1959)'ın ulusaşırı yeniden çevrimleri olan Şoförün Kızı (1965), Fıstık Gibi Maşallah (1964) ve Fıstık Gibi (1970) adlı Yeşilçam filmlerine bir yakın inceleme araştırması sunmaktadır. Bu inceleme, Yeşilçam döneminde yeniden çevrim kültürünü; uyarlama çalışmaları bakış açısından ele alırken; yeniden çevrimlerin nasıl farklı araştırma alanlarının örtüşüm noktasında olduğunu incelemektedir. Bu çalışma kapsamında Yeşilçam'da kültürler arası yeniden çevrim film kültürü, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinin Batılılaşma gayretlerinin bir parçası olarak yıldız olgusu ve cinsiyet algısı açılarından ele alınmaktadır. Bu karşılaştırmalı çalışma, yalnızca sinema alanındaki gelenekler değil aynı zamanda söz konusu iki toplumdaki belirli bir sınıfın genel gerçekleri açısından benzerlikler ile materyal ve davranış odaklı göstergeleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines a close reading of Yeşilçam films Şoförün Kızı (1965), Fıstık Gibi Maşallah (1964) and Fıstık Gibi (1970) as cross-cultural remakes of Hollywood films Sabrina (1954) and Some Like It Hot (1959). The research deals with remake culture in Yeşilçam period from the viewpoint of adaptation studies by giving a brief information about how remakes are at the overlap of different studies. In this study, cross-cultural film remake culture in Yeşilçam is investigated as part of the Westernization efforts in newly established Turkish republic by establishing a link with the star images and gender perception. The comparative study shows similarities as well as differences based on material and behavior signs between not only the cinematic traditions, but also overall realities of a definite class in the two societies in question.