YouTube seyahat vloglarına yönelik algıların destinasyon seçimine etkisi: Kişilik tiplerinin düzenleyicilik rolü
The effect of perceptions on youTube travel vlogs on destination choice: The regulatory role of personality types
  1. Tez No: 673958
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA UCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve değişen dünya ile beraber sosyal medya kavramı ortaya çıkmıştır. Yaşanan tüm bu değişimler bireylerin seyahat deneyimlerini sosyal medya ağları üzerinden çeşitli fotoğraf ve videolar ile paylaşmalarına imkân sunmuştur. Bir video paylaşım sitesi olan Youtube dünyada ve Türkiye'de bireylerin sıklıkla kullandıkları çift yönlü etkileşim sağlayabildikleri bir sosyal paylaşım sitesidir. Bireyler tüm değişimle birlikte destinasyon seçimlerine yönelik karar verirken sosyal medya ağlarından biri olan Youtube mecrasını kullanmaktadırlar. Tatil kararlarında önemli rol oynayan diğer etken ise geçmişten gelen kalıtsal, sosyal veya coğrafi faktörlerin oluşturduğu kişiliktir. Gerçekleştirilen araştırma, seyahat vloglarını izleyen kişilerin destinasyonu ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisini ve kişilik tiplerinin bu etki üzerindeki düzenleyicilik rolünün ne derece etkili olduğunun belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Nicel araştırma yönteminden yararlanılarak gerçekleştirilen araştırmanın verileri anket tekniği ile elde edilmiştir. 2021 yılı Şubat ve Mart ayları içerisinde çevrimiçi anket formu aracılığıyla 305 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS 22.0 ve LISREL 8.8 istatistik programları ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı analizler (yüzde ve frekans dağılımları), açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, regresyon analizi ve düzenleyicilik etkisini ölçmek için SPSS programına yüklenen PROCESS makro yazılımı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, vlog alt boyutlarından“içeriğin açıklayıcılığı”ve“içeriğin kullanım keyfi”algılamalarının destinasyonu ziyaret etme niyeti üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda“içeriğin yeniliği”boyutunun kişilik tiplerinden“uyumluluk”ve“nevrotiklik”;“içeriğin açıklayıcılığı”boyutunun“uyumluluk”,“nevrotiklik”ve“deneyime açıklık”;“içeriğin kullanım keyfi”boyutunun,“uyumluluk”ve“nevrotiklik”boyutunun destinasyonu ziyaret etme niyeti üzerinde düzenleyicilik etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda destinasyon pazarlamacılarına, konaklama işletmecilerine ve gelecek çalışmalara referans olabilmek amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the changing world, the concept of Social media has emerged. All these changes have enabled individuals to share their travel experiences with various photos and videos via Social media networks. Youtube, which is a video sharing site, is a Social networking site where individuals in the world and in Turkey can provide two-way interaction frequently used. Individuals use the Youtube channel, which is one of the Social media networks, while deciding on their destination choices with all the changes. Another factor that plays an important role in vacation decisions is the personality formed by hereditary, Social or geographical factors from the past. The study investigates the effect of people watching travel vlogs on the intention of visiting the destination. It was also prepared in order to determine the regulatory role of personality types on this effect. The data of the research, which was carried out using the quantitative research method, was obtained by the survey technique. The data obtained from 305 participants through the online questionnaire in February and March 2021 were analyzed with SPSS 22.0 and LISREL 8.8 statistical programs. Descriptive analysis (percentage and frequency distributions) explanotory factor analysis confirmatory factor analysis, regression analysis and PROCESS macro software loaded into the SPSS program were used to measure the regulatory effect. According to the results of the research, it has been determined that the perceptions of“explanatory content”and“enjoyment of the content”, which are sub-dimensions of vlog, affect the intention to visit the destination. At the same time,“compatibility”and“neuroticism”, which are personality types of the“innovation of content”dimension;“Compatibility”,“neuroticism”and“openness to experience”dimension of“explanatory content”; It was concluded that the“enjoyment of the content”dimension, the“compatibility”and“neuroticism”dimension had a regulatory effect on the intention to visit the destination. In line with the results obtained, suggestions were made in order to be a reference to destination marketers, accommodation operators and future studies.