Güçlü eEkonomiye Geçiş Programı'nın Türkiye ekonomisine etkileri: Başarıları ve başarısızlıkları
Strong economy transition program of Turkeyeconomic effects: Success and failures
- Tez No: 489126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye 1990'lı yıllar boyunca iktisadi sorunlarla başa çıkmaya çalıştıktan sonra 2001 yılında tarihinin en ağır bunalımlarından bir tanesini yaşadı. Bütün bunalımlar gibi 2001 bunalımı da bir anda ortaya çıkmamıştır; yani önceki dönemlerde yaşanan sorunların bir birikimidir. Bu ağır bunalımdan çıkış reçetesi olarak Türkiye'de Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı uygulanmış, söz konusu programda makro düzeyde yapısal düzenlemeler öngörülmüştür. Bu çalışma; Güçlü Ekonomiye Geçiş Programının uygulandığı 2002-2008 döneminin makro iktisadi göstergelerle analizini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle 2001 krizine kadar yaşanan dönem ve bu dönemde yaşanan temel sorunlar ele alınmıştır. Daha sonra Güçlü Ekonomiye Geçiş Programının kendisi ve yapısal dönüşüm anlatılmıştır. Son bölümde ise makro iktisadi göstergeler ışığında 2002-2008 dönemi analiz edilmiştir. Sonuçları itibariyle Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı, Türkiye'nin hızla 2001 bunalımından çıkmasını sağlamakla kalmamış, 2002 yılından sonra ülke hızla büyümüş ve kronik enflasyon %10'un altına inmiştir. Kamu maliyesinin denkleştirilmesinde önemli mesafeler alınmıştır. Ayrıca; 1990'lı yıllar boyunca krizlerin önemli bir nedeni olan finansal kesim yapısal olarak reforma tabi tutulmuştur. Bununla beraber, enflasyon, cari işlemler dengesi, işsizlik gibi sorunlar halen Türkiye'nin gündemindedir.
Özet (Çeviri)
After trying to deal with economic problems during the 1990s, Turkey suffered one of the most severe crises in 2001 throughout history. As all the crises, the 2001 depression did not occure at once; it is the accumulation of problems experienced in previous periods. As a recipe, the Transition to Strong Economy programme was implemented by the government so as to get out of this severe depression and structural regulations in macro level were foreseen and imlemented in this programme. The purpose of this study is to analyze the period between 2002 and 2008 during when the Transition to Strong Economy Program was implemented in the light of the macroeconomical indicators.For this purpose, firstly the period up to the 2001 crisis and the main problems experienced in this period are discussed. Secondly, the Transition to Strong Economy Programmeand the structural transformation are discussed. In the last part, 2002-2008 period was analyzed in the light of macroeconomic indicators. As a result, following conculusions are achieved; Transition to Strong Economy leaded not only Turkey to get rapidly out of the 2001 crisis, but also leaded Turkey's economy to grow rapidly and leaded the chronic inflation in Turkey's economy to decrease below 10%. Significant improvements have been achieved in balancing public finance. Moreover, the financial sector, which is an important cause of crises during 1990's, was structurally reformed. However,the problems such as inflation, current account balance and unemployment is still on Turkey's agenda.