Türkiye'de sağlık ekonomisi ve sektörel analiz
Health economics in Turkey and sectoral analysis
  1. Tez No: 489125
  2. Yazar: HASAN USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KOTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sağlık ekonomisi nedir, sağlık hizmetleri nelerdir, sağlık piyasası nedir, özellikleri nelerdir, sağlık hizmetleri talep ve arz fonksiyonları nelerden oluşur ve sağlık hizmetlerinin finansman yöntemleri anlatılmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de sağlık hizmetlerinin gelişimi planlı dönemler kıstasında incelenmiştir. Planlı dönem sonları itibariyle ortaya çıkan veriler grafikler yardımıyla analiz edilerek olumlu veya olumsuz sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise 2000'li yıllarda dünyada sağlık hizmetleri ve sağlık verilerinin Türkiye ile karşılaştırmaları, uluslararası kuruluşlar tarafından açıklanan veriler eşliğinde yapılmıştır. Bu bölümde sağlık için önemli veriler olan doğumda beklenen yaşam süreleri, bebek ölüm oranları gibi veriler kullanılarak ülke karşılaştırmaları yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise girdi-çıktı tabloları kullanılarak sağlık sektörünün Türkiye'deki yeri önemi analizler eşliğinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of four parts. In the first chapter, what is the health economy, what are the health services, what is the health market and what are the characteristics, what is the health services demand and supply functions and how to finance the health services. In the second part, the development of healthcare services in Turkey has been examined during the planned periods. Positive or negative results were analyzed by analyzing the data with the help of the graphs presented at the end of the planned period. In the third part, in the year 2000, health services and health data of the world were compared with the data published by international organizations. This section compares countries using data such as expected life expectancy at birth, infant mortality rates, which are important for health. In the fourth and last section, the input-output tables were used to try to explain the health sector's place in Turkey in the light of the preliminary analyzes.