Değişim ve dönüşüm sürecinde İzmir'de boyahaneler
Dyehouses in İzmir during the process of change and transformation
  1. Tez No: 489155
  2. Yazar: İREM MENEKŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Economics, History, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma Batı Anadolu bölgesinin önemli bir ticaret şehri olan İzmir'in boyahanelerini kapsamaktadır. Ayrıca İzmir boyahanelerindeki üretim faaliyetlerini değişim ve dönüşüm süreci içerisinde incelemektedir. Yüzyıllar boyu yaşayan boyama, İzmir'de yoğun bir şekilde yapılmıştır. Ancak arşiv kaynaklarına göre 18. ve 19. yüzyıllarda yoğunlaşmaktadır. Bunun yanı sıra, kökboya, palamut, cehri gibi boya hammaddelerinin şehirde ve yakın bölgelerde bol yetişmesi buradaki üretimin uzun yıllar faaliyet göstermesini sağlamıştır. Arşiv belgelerinde boyahaneler“masbağa/boyahane”, boyacılar ise“sabbağ / sebbağ”adıyla kaydedilmiştir. Dokuma sanayisinin en önemli dalı olan bu boyahanelerde doğal boyacılık sentetik boyaların yaygınlaşmasına kadar devam etmiştir. Bu sürece kadar, İzmir boyahanelerinin üretimi ve üretim sürecinde yaşanan olayları bu tezde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the dyehouse of İzmir which is an important trade city ofWestern Anatolia region. This study also examines the production activities of Izmir dyehouse in the process of change and transformation. The dyeing, which has been live for centuries, was made intensely in İzmir. However, according to archival sources, it is intensived in the 18th and 19th centuries. In addition to this, the abundant production of dye raw materials such as madder, bonito, cehri in the city and nearby regions has enabled its manufacture to operate for many years. In the archives documents, the dyehouses were recorded as“masbağa/boyahane”and the dyers were recorded as“sabbağ / sebbağ”. Natural dyeing in these dyehouses, which are the most important branch of the weaving industry, continued until the spread of synthetic dyes. Until this process, the facts of the production and production processes of İzmir dyehouses are discussed in this thesis.