Kadın muhasebe meslek mensuplarında stres kaynaklarının belirlenmesi üzerine İzmir ilinde bir araştırma
A survey on determining stress sources of female accountancy profession members in İzmir province
- Tez No: 489154
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN USUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Stres günümüz koşullarında çalışanları ve iş dünyasını etkileyen en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Çalışma hayatındaki bireyler; bireysel, örgütsel ve çevresel kaynaklar sebebi ile stresle karşı karşıya kalmaktadır. Bu doğrultuda, bireyde stres yaratan faktörler; kişilik yapısından, genel çevre unsurlarından ve çalışma hayatının niteliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte bazı meslek gruplarında diğerlerine göre daha fazla stres yaşanmaktadır. Muhasebe mesleği de, işin niteliği itibariyle stres unsurunun çok fazla olduğu meslek gruplarından biridir. Bu çalışmada, mesleğin genel olarak karşılaşılan ve stres yaratan koşullarının yanı sıra kadın çalışan olarak karşılaşılan stres kaynaklarını belirlemek amaçlamıştır. İzmir ilinde faaliyet gösteren 220 adet kadın muhasebe meslek mensubuna yapılan anket ile meslek mensuplarının stres kaynakları belirlenmiş ve stres kaynaklarının demografik özelliklere (yaş, medeni hal, eğitim, unvan, çalışma süresi, çalışma şekli, kişilik yapısı) göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği saptanmıştır. Ankete katılan muhasebe meslek mensuplarının demografik özellikleri frekans yöntemiyle çözümlenmiştir. Meslek mensuplarının stres kaynakları ile demografik özellikler arasındaki farklılıklar Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanarak ölçülmüştür. Araştırma sonucunda, muhasebe meslek mensuplarını etkilediği tespit edilen stres kaynakları sıralanmıştır. Muhasebe meslek mensuplarını etkileyen stres kaynakları ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiye bakıldığında“eğitim düzeyi”ve“mesleki unvana”göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kadın çalışanlara karşı mesleki açıdan negatif bir bakış açısı varlığı sorgulandığında genel düşüncenin böyle bir durumun söz konusu olmadığı yönünde çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Stress, has become one of the major problems which affects employees and business world. Individuals in the work life face with stress because of personal, organizational and environmental sources. Thus, factors that cause stress in an individual; originates from personality, general environment elements and quality of work life. Still, some profession groups experience stress more the others. Profession of accounting, as nature of the job, is one of the professions that element of stress is quite common. In this study, it is aimed to point out conditions of the profession faced with generally and causes stress along with the stress sources faced by female employees. By a questionnaire done with 220 female member of the accountancy profession, members' origin of the stress was identified and whether the origins of stress differ meaningfully according to demographic features (age, maritial status, education, title, work time, working style and personality) or not, was established. Demographic features of the profession members were analyzed by frequency method. The differences between origins of stress and demographic features of the profession members were measured by applying Mann Whitney U and Kruskal Wallis test. As a result of the survey, the stress sources that were identified that they affect the profession members were put in an order. Examining the relation between stress sources affecting profession members and demographic variables, statistically meaningful differences based on“level of education”and“profession title”was found. When it isexamined, if a negative attitude to female membersexisted, it came out that the general opinion is that is out of question.