Atıksu arıtma tesislerinde risk değerlendirmesi
Risk assessment in wastewater treatment plants
- Tez No: 489165
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı evsel nitelikli atıksu arıtma tesislerindeki oluşabilecek iş kazalarını ve meslek hastalıklarını belirlemek ve oluşabilecek iş kazası ve meslek hastalıklarını ortadan kaldırabilmektir. Çalışma sırasında Mersin ilinin Anamur, Bozyazı ve Mut ilçelerinde bulunan farklı teknoloji ve proseslerden oluşan arıtma tesislerinden yararlanılmıştır. Aktif olarak görev aldığım 3 tesiste 9 aylık izleme sonucu gözlemlenen ve ortadan kaldırılan risk faktörleri incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda 3 tesiste de belirlenen bölümlerde 3T yöntemi kullanılarak risk değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirme öncesi ve sonrasında elektriksel ve biyolojik risklerin daha az olduğu görülmüştür. Tesislerde incelenen bölüm ve ekipmanlar da büyük risklerin sırasıyla geri devir ünitesi, çamur susuzlaştırma ünitesi, giriş terfi ünitesi, havalandırma havuzları, çökeltme havuzları, laboratuvarlar, atölyeler, blower binası, kum ve yağ tutucu ünitesi, kaba ızgara, ince ızgara ve idari binalardır. Sonuç olarak incelemeler dahilinde riskler belirlenerek ve önlemler alınarak iş kazaları ve ölümler ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the occupational accidents and occupational diseases that may occur in the domestic wastewater treatment plants and to remove the occupational accidents and occupational diseases that may occur. During the study, treatment facilities consisting of different technologies and processes in Mersin province Anamur, Bozyazı and Mut provinces were utilized. I have been actively monitoring the results of the 3 facilities follow-up of the 9-month follow-up and observed risk factors. As a result of these examinations, the risk evaluation was carried out using the 3T method in the sections determined in 3 facilities. Electrical and biological risks were found to be lower before and after the evaluation. The departments and equipments that are examined in the facilities are the large risks such as the recycle unit, the sludge dewatering unit, the entrance promotion unit, the ventilation pools, the settling pools, the laboratories, the workshops, the blower building, the sand and oil retainer unit, the coarse grid, the fine grid and the administrative buildings. As a result, risks have been identified and precautions have been taken within the scope of the studies to try to remove work accidents and deaths.