Muhasebe ve finans birimi çalışanlarının iç denetim ve bağımsız dış denetime bakış açıları (Gaziantep örneği)
Viewpoints of accounting and finance personnel on internal audit and independent external audit (Gaziantep sample)
  1. Tez No: 489191
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Gaziantep ilinde muhasebe ve finans alanlarında çalışanların iç denetim ve bağımsız dış denetime olan bakış açılarının değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda firmaların muhasebe ve finans departmanlarında çalışan 228 personel üzerinde 26 soruyu içeren anket formu uygulanmıştır. Yapılan anketlerden elde edilen bulgular SPSS v 24.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda ankete katılan bireylerin çoğunluğunun denetim faaliyetlerinin ortaya çıkan bir hata sonucu gerçekleştiğini düşünmektedir. Ayrıca katılımcıların dış denetim faaliyetlerine ise ön yargılı oldukları sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda hem iç denetim hem de dış denetim faaliyetlerinin iyi bir şekilde anlaşılması ve ön yargıların giderilmesi için denetim faaliyetleri hakkında eğitimler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared for the evaluation of the internal audit and independent external audit viewpoints of the personnel in the accounting and finance fields in Gaziantep province. Within this scope, a questionnaire containing 26 questions was applied on 228 employees working in the accounting and finance departments of companies. Findings from the questionnaires were analyzed with SPSS v 24.0 package program. As a result of the study, most of the individuals participating in the survey think that the audit activities are the result of an error. In addition, participants were prejudiced in the external audit activities. In this context, it is recommended that both internal audit and external audit activities be well understood and that training on audit activities be carried out to eliminate prejudices.