Relationship between instant messaging, social networking, knowledge sharing and team work performance
Anlık mesajlaşma, sosyal ağ, bilgi paylaşma ve takım performansı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 489196
  2. Yazar: AHMAD ISMAIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Modern teknoloji insan hayatını her yönden etkilemektedir. Bireyler ve gruplar arası iletişim yöntemleri de her geçen gün değişime uğramaktadır. Ortaya çıkan yeni iletişim yöntemleri de gündelik yaşamın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Anlık mesajlaşma hizmetleri hayatımıza kısa süre önce girmesine rağmen iletişim yöntemlerini kökten değiştiren uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanılan mobil cihazların yetenekleri ile doğru orantılı olarak anlık mesajlaşma yetenekleri de önemli bir gelişme göstermiştir. Hızlı, kolay ve geniş çerçeveli iletişime olanak sağlayan teknolojiler, topluluklar tarafından hızlı bir şekilde benimsenmiştir. Bilginin paylaşımı bu araçlar sayesinde örgütsel açıdan yeni anlamlar kazanmıştır. Çalışma için gönüllülük esasına göre, 20 yaşından büyük ve Dünya Gıda Programında (WFP) ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Ajansında (IOM) çalışan 188 katılımcıya anket uygulanmıştır. Anketten toplanan veriler için uygunluk örneklemi ve doğrulama için faktör analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre anlık mesajlaşma kullanımının sosyal ağ ve bilgi paylaşımı konusunda önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Bu çalışma ile iş yerinde anlık mesajlaşma hizmetlerinin kullanımı ile bilgi paylaşımı, sosyal ağlar ve takım performansını arasındaki ilişkinin açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern technology affects human life in every aspects. Communication methods between individuals and groups are changing continuously. The new communication methods that have emerged have become an indispensable element of everyday life. Although instant messaging services have entered our lives a short while ago, these applications radically change the communication methods. Instant messaging capabilities have also shown a significant improvement in direct proportion to the capabilities of the mobile devices used. Technologies that enable fast, easy and wide-frame communication have been quickly adopted by communities. The sharing of knowledge has gained new meanings in organizational terms with these tools. A questionnaire was conducted to 188 participants aged 20 years and older and working in the World Food Program and the United Nations Migration Agency on a volunteer basis for the study. Convenience sampling and factor analysis for validation were used for the data collected from the questionnaire. According to the results of the study, the use of instant messaging has been found to provide important contributions to social networking and knowledge sharing this study aims to explain the relationship between the use of instant messaging services at work and information sharing, social networks and team performance.