Ahmed Edirnevî Mevlid-i Nebevî inceleme metin
Ahmed Edirnevî Mevlid-i Nebevî examination text
  1. Tez No: 489197
  2. Yazar: KAHRAMAN BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Mevlidler Hz. Peygamber'in doğumu vesile edilerek kaleme alınmış manzum ve mensur edebî metinlerdir. Hz. Muhammed'in dünyaya geldiği gün İslam âlemi için bir sevinç kaynağı olmuş, bu sevincin ve peygamber sevgisinin ekseninde birçok eser kaleme alınmıştır. Ahmed Edirnevî'ye ait olan,“Mevlid-i Nebevî, İnceleme-Metin”adlı bu çalışma, Türk-İslam edebiyatında kaleme alınan onlarca mevlidden birisidir. Elimizde tek nüshası bulunan söz konusu eserin bu nüshadan hareketle inceleme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmamız daha önce mevlid türüyle ilgili hazırlanmış kaynaklarda adı zikredilmemiş olan Ahmed Edirnevî'nin Mevlid-i Nebevî adlı eserini bilim dünyamıza tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde mevlid kavramı üzerinde durulmuş, bir edebî tür olarak mevlidin, tarihimizdeki ve edebiyatımızdaki yeri hakkında genel bilgi verilmiştir. Mevlid türünün Türk edebiyatındaki en önemli örneği olan Süleyman Çelebi'nin mevlidi (Vesîletü'n-Necât) ile söz konusu eserin mukayesesi yapılmıştır. Eser üslup ve muhteva bakımından incelendikten sonra mesnevi formatında kaleme alınmış mevlidin çeviri metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mawlids are poetic and prosaic literary texts written with the occasion of the birth of Muhammad the Prophet. The day Muhammad the Prophet was born became the source of joy for Islam World, and in the line of this joy and prophet love, many works are written out. This study, named“Mevlid-i Nebevî, Examination-Text”belonging to Ahmed Edirnevî, is one of the many mawlids, written in Turkish-Islamic literature. The work in question, with the sole copy available at hand, is examined with reference to this copy. This study is prepared in order to introduce the work Mevlid-i Nebevî by Ahmed Edirnevî, whose name is not mentioned before among the sources prepared about the mawlid type, to our science world. At the first part of the study, the concept mawlid is put emphasize on and general information is given regarding its place in our history and literature. The comparison between the mawlid of Sulaiman Chalaby, the most important example of mawlid type in Turkish literature, and the mentioned work is made. After the work is examined in terms of style and content, the transcription of the mawlid written in the masnavi format is examined.