İslami finansal okuryazarlık: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde bir alan araştırması
Islamic financial literacy: Area research in Kahramanmaraş Sütçü İmam University
- Tez No: 489213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL AYRIÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, İslami finansal okuryazarlık ve buna etki ettiği düşünülen psikolojik faktörlerin (çaresizlik, dindarlık, mali tatmin) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İİBF ve İlahiyat Fakültesi öğrencileri üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Yapılan çalışma ile öğrencilerin İslami finansal okuryazarlık düzeyleri ve bununla ilişkili olduğu düşünülen psikolojik faktörlerin analiz edilmesi, elde edilen bulguların literatüre kazandırılması ve bu alanda kullanılmak üzere bir ölçek geliştirilmesi planlanmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere, Abdul Rahim vd. (2016) tarafından geliştirilen ölçek bir grup üniversite öğrencisi üzerinde test edilmiştir. Çalışmanın verileri Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ndeki 640 öğrenciye dağıtılan anket formlarından sağlanmış ve elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular İslami finansal okuryazarlık için geçerli ve güvenilir bir ölçeğin varlığına işaret etmektedir. Analiz sonuçları, öğrencilerin İslami finansal okuryazarlık düzeylerinin yüksek olduğunu, bayanların erkeklere oranla İslami finansal okuryazarlıkta daha ilerde olduklarını göstermektedir. Ayrıca, İslami finansal okuryazarlık ile dindarlık arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu gözlemlenmiştir. Yine öğrencilerin İslami finansal okuryazarlık düzeyleri arttıkça çaresizlik eğilimleri azalmakta ve dini eğilimleri ile finansal memnuniyetleri ise artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate Islamic financial literacy and psychological factors like (helplessness, religiosity, financial satisfaction) thought to affect it on the students of Kahramanmaras Sutcu Imam University Faculty of Theology and Faculty of Economic and Administrative Sciences. With this study; it is planned to analyze the Islamic financial literacy levels of the students and the psychological factors that are thought to be associated with them, to acquire the findings in the literature and to develop a scale to be used in this area. To achieve this goal, the scale developed by Abdul Rahim et. (2016), has been tested on a group of university students. The data of the study were obtained from the questionnaire forms distributed to 640 students in Kahramanmaraş Sütçü İmam University and the obtained data were analyzed by SPSS program. Findings from the research point to the existence of a valid and reliable scale for Islamic financial literacy. The results of the analysis show that the level of Islamic financial literacy of the students is higher and that the ladies are more advanced in Islamic financial literacy than men. Moreover, it is observed that there is a positive and meaningful relationship between Islamic financial literacy and religiosity. Also as the level of Islamic financial literacy of students increases, the tendency of helplessness decreases and religious tendencies and financial satisfaction increase.