The art historiographical odyssey of Ernst Diez
Ernst Diez'in sanat tarihi yolculuğu
  1. Tez No: 489240
  2. Yazar: ZEHRA TONBUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Tez, Viyanalı sanat tarihçisi Ernst Diez'in biyografisini yirminci yüzyılın ilk yarısının düşünsel ve akademik dönüşümlerinin izleği olarak okumaktadır. Tezin çıkış noktasını Diez'in 1946 tarihli Türk Sanatı kitabına yönelik eleştiriler sonucunda 1949 yılında İstanbul Üniversitesi'ndeki görevine son verilmesi oluşturmaktadır. Tez eleştirileri 1940'lar Türkiye'sine konumlandırmakla birlikte, daha çok yüzyıl başı Avusturya-Alman sanat tarihi yazımının karşılaşması olarak okumaktadır. Böylelikle tez, Diez'in Viyana'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne ve 1940'lar Türkiye'sine biyografik yolculuğunu bir sanat tarihi yazımı yolculuğu olarak tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis traces the biography of Ernst Diez as a signifier of the transformations of Austro-German art historical scholarship in the first half of the twentieth century. It derives its incentive from the criticisms against Diez's reading of Byzantine and Armenian precedents to Turkish art and architecture in his 1946 book Türk Sanatı. The thesis interprets this controversy as a confrontation of Diez's academic and intellectual background in turn of the century Vienna. Diez's biographical journey from Vienna to the United States and to the 1940s Turkey presents an art historiographical odyssey in which the art historiographical know-how of the beginning of the century, particularly as established in Vienna, confronts new contexts as well as re-definitions.